Kredi derecelendirmesi ve kredi derecelendirme sisteminin Standart and Poor's sistemiyle karşılaştırılması
Credit rating and credit rating system in comparison with the standard and poor's system
- Tez No: 287799
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kredi riskinin ölçülebilmesi, Basel II süreci ile birlikte bankalar nezdinde daha fazla önem kazanmıştır. Basel II'nin getirdiği en önemli yeniliklerden biri de kredi riskinin ölçülmesinde kullanılacak olan içsel kredi derecelendirme yaklaşımıdır. Bu yaklaşıma göre bankalar, kredi riskini ölçebilmek amacı ile kendileri içsel bir kredi derecelendirme sistemi oluşturabilecek ve müşterilerini derecelendirme işlemine tabi tutabilecektir.Bankalar, oluşturdukları kredi derecelendirme sisteminin kredi riskini sağlıklı bir şekilde ortaya koyarak sorunlu hale gelmiş veya gelmesi muhtemel firmaların tespit edilmesinde etkin bir rol oynamasını beklemektedir. Bu sayede sorunlu firmalarla kredi ilişkisine girilmesi engellenerek toplam kredi portföyü içerisinde temerrüde düşmüş yani sorunlu hale gelmiş kredi tutarının minimum seviyede tutulması hedeflenmektedir.Bu tez çalışmasında, bankaların kredi riskini ölçebilmek için kullandığı yöntemlerden biri olan kredi derecelendirme sisteminin, sorunlu kredileri önceden tespit ederek bankanın kredi risk düzeyini en aza indirmek için yeterli etkinliğe sahip olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantification of credit risk has gained more importance in the eye of banks upon Basel II process. One of the most important innovations brought about by Basel II is the internal credit rating approach that will be used to quantify credit risk. According to this approach, in order to quantify credit risk, banks themselves will be able to create an internal credit rating system and subject their clients to the transaction of rating.By soundly putting forward the credit risk of the credit rating system they have formed, banks expect it to play an efficient role in the determination of firms that have become problematic or are likely to become problematic. In this way, by the prevention of forming a credit relationship with problematic firms, it is aimed to keep the defaulted credit amount, that is to say, the credit amount having become problematic, in the total credit portfolio at the minimum level.In this thesis, it was examined whether the credit rating system, one of the methods used by banks so as to quantify credit risk, has adequate efficiency to minimize the bank?s level of credit risk by determining the problematic credits beforehand.