Yönetici kesimde rekreasyon kavramının algılanması
The comprehension of the concept of the recreation by the managers
- Tez No: 28781
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, rekreasyon-çalışma ilişkileri açısından yönetici kesimin rekreasyon kavramını nasıl algıladığı incelenmiştir. Bir yandan yönetici kesimin konuya "bakış açısı, diğer yandan da bu kesimin kişisel rekreasyon eğilimleri araştırılmıştır. Ayrıca, bu konularda yapacağımız değerlendirmelerde bize yardımcı olabileceği düşüncesiyle, çalışmamızın başlangıcında, rekreasyonun tanımı, özellikleri ve günümüzde kazandığı önem üzerinde durularak bazı bilgiler verilmiştir. Araştırmamızda, özellikle, rekreasyonun çalışma hayatına yapabileceği olumlu etkiler vurgulanmış, rekreasyonel faaliyetler sonucunda emek faktörünün verimliliğinin artabileceği ve çalışanları kuruluş amaçlarına ulaşmak için daha kolay motive etme imkanı doğacağı ileri sürülmüştür. Yaptığımız incelemeler sonucunda, yöneticilerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve konuya gereken önemi vermedikleri saptanmıştır. - 36 -
Özet (Çeviri)
THE COMPREHENSION OP THE CONCEPT OF THE RECREATION BY THE MANAGERS SUMÜAEY At this study, the msin subject is the understanding of the recreation concept by the teenagers with respect to the recreation end work relations. The opinions of the teenagers one side end personal recreational trends other side have been researched. The importance of recreetion has been increasing in today. Our study at the first, meaning of recreation, qualities snd importance have been given. It h.8s been insisted possitive effects of the recreation in the work life, at the end of recreation activities the produktive of the employement would be raised. It has been argueted that motivations of the workers would be more easier in this case. At the end of our research, it has been understood that the menagers haven't enough knowledge end not given necessary importance to the subject. - 37 -