Uluslararası zincir otel işletmelerinde liderlik ve yöneticilerin liderlik yönelimleri: İstanbul (Türkiye) ve Almatı (Kazakistan) şehirlerindeki aynı zincire ait otel işletmelerinde bir araştırma
Leadership and leadership orientation of managers at international hotel chains: research in a cities belong the same hotel management İstanbul (Turkey) and Almaty (Kazakhstan)
  1. Tez No: 287820
  2. Yazar: KORKEM NIGMETULLINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmayla, otel işletmelerinde yönetici olarak görev yapan kişilerin, liderlik yönelimlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da ve Almatı şehirlerinde faaliyet gösteren uluslararası zincir otel işletmeleri üzerinde gerçekleştirilen bir anket çalışmasına da yer verilen bu tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ana kütlesini İstanbul ve Almatı şehirlerindeki aynı zincire ait otel işletmelerinin yöneticileri oluşturmuştur. Ayrıca aynı zincire ait olan zincir otel işletmelerinin sayısı her iki şehirde 4'er tane olduğu tespit edilmiştir ve otel işletmelerinin yöneticilerine uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde demografik özelliklerini saptamak amaçlı 8 soru, ikinci bölümünde ise otel yöneticilerinin liderlik yönelimini belirlemek amaçlı 15 soru, ayrıca liderlik vasıflarını tespit etmek amaçlı 5 örnek vakadan oluşan anket departman müdürlerine ve genel müdür, genel müdür yardımcılarına uygulanmıştır. Araştırma 2010 yılı Mayıs- Eylül ayları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve ?SPSS 17.0 for Windows? istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Çapraz Tablo, Ortalama, Standart sapma, T Testi ve Korelasyon) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda her iki şehirde de otel işletmelerindeki yöneticilerin daha çok göreve yönelik bir liderlik yönelimini benimsediklerini söyleyebilmek mümkündür. Ayrıca İstanbul şehrindeki yöneticilerin Almatı şehrindeki yöneticilere göre daha çok insana yönelik liderlik yönelimi sergilemişlerdir. Liderlik vasıflarını tespit etmek amaçlı sorulan sorular da ise Almatı şehrindeki otel yöneticilerinin İstanbul'daki otel yöneticilerine göre daha sık risk aldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research work is to reveal leadership orientation (task orientation and people orientation) of high level managers working in hospitality management. The basic of research work are the management of two hotels in Istanbul and Almaty, which are part of the same international hotels chains. İt is known that the total amount of these hotels in these cities is 4. The survey which is used as source of gathering data includes 3 parts. There are 8 questions about demographic characteristics in first part, second part includes 15 questions concerning reveal of leadership orientation of hotel management, besides there are 5 case-questions about qualities of leader directed to general manager and managers of departments. The survey was made during May-September 2010. The obtaining dates were analyzed by statistics methods (Crosstabulation, Variance, Standart Error Mean, T Test and Korelation ) by ?SPSS 17.0 for Windows? statistics programme.As a result of research work we can conclude that task orientation of the managers of the both hotels were higher than people orientation. Moreover managers in Istanbul have more people orientation than the managers in Almaty. During the questionnare it turns that managers of the hotel in Almaty are more likely to take risks than managers in Istanbul. It is proved that managers of hotels in Almaty take risks more often than their collleagues in Istanbul.