Yoğun bakım ünitelerinde aydınlatma ve onam alma yükümlülüğü
Obligation of information and taking consent in intensive care units
- Tez No: 287821
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde aydınlatma ve onam alma yükümlülüğü? konusunda hazırlanan bu çalışmada aydınlatılmış onam, yoğun bakım hastalarının bilincinin açık ya da kapalı olması ve de bilinci kapalı olan hastalarda bilinç kaybının sürekli ya da geçici olması ayrımından hareketle incelenmiştir. Bu çerçevede yaptığımız araştırma ve incelemeler ışığında özellikle son zamanlarda Yargıtay kararları ile de önemle ve açıkça vurgulanan hekimin aydınlatma yükümlülüğünün anlam ve kapsamı, aydınlatma yükümlülüğüne aykırılığın hukuksal sonuçları yoğun bakım üniteleri ve yoğun bakım hastaları özelinde incelenerek konuya gerek tıbbi gerek hukuki bir perspektiften bakmak amaçlanmıştır. Çalışmamızın odak noktası ?aydınlatılmış onam? ve ?hekimin aydınlatma yükümlülüğü? olmakla birlikte, bu konuyla ilişkili olarak yoğun bakım üniteleri kaynaklarının sınırlı olmasından kaynaklanan sorunlar ve özellikle yaşam desteğine son verilmesi ve ötenazi sorunu özel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named ?Obligation of information and taking consent in intensive care units?; informed consent is investigated in terms of consciousness of the patient and whether the unconsciousness is permanent or temporary. In the light of our investigations, we aimed to form a legal and medical point of view by investigating the meaning and extent of the informed consent which is recently emphasized in the decisions of Supreme Court and legal consequences of the violation of the obligation to take informed consent especially in intensive care units concerning intensive care unit patients. The main focus of our study is ?informed consent? and ?the obligation of physician to inform?. Concerning this, we also evaluated the problems related to limited sources in intensive care units and especially the termination of life support and euthanasia.