Niccolo Paganini'nin 24 kaprisleri'nin keman tekniği açısından incelenmesi ve çalışma önerileri
Niccolo Paganini's 24 caprices analysis for violin technique and study recommendations
- Tez No: 287819
- Danışmanlar: PROF. CEYDA UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Niccolo Paganini kuşkusuz, keman tarihinin en önemli virtüözlerinden biridir. Besteleri ve tekniği birçok müzisyene ilham kaynağı olmuş, isminin bugün bile virtüöz sıfatıyla birlikte anılmasını sağlamıştır. Bu tezde bütün kaprisler teknik olarak incelenmiş, çalışma esnasında kaprisler içindeki teknik zorluğu en kolaya indirmek için öneriler getirilmiştir.Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk olarak kaprislerdeki teknik pasajlar ve bu pasajların ne şekilde çalınacağı incelenmiştir. İkinci bölümde ise kaprislerin içerdiği teknikleri ve teknik zorlukları en aza indirmek amacı ile çalışma önerileri yazılmıştır.Bu tezin hazırlanmasına karar verilmesindeki en büyük etken, bu kadar önemli bir eseri teknik açıdan inceleyen, yabancı kökenli kaynaklar haricinde, neredeyse hiç Türkçe kaynak bulunmaması olmuştur.Umarım bu çalışma, ilgili kişilerin bu eser hakkında daha çok fikir sahibi olmalarına ve teknik zorlukları aşmalarına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Niccolo Paganini is no doubt one of the most important virtuosos of violin history his compositions and technique became a source of inspiration to many musicians. And caused his name to be mentioned with the title of virtuoso even today. In this thesis, all capriccio were examined technically, and suggestions were made during study to bring the technical difficulties in capriccios to the most easy level possible.This study consists of two sections. First technical passages in capriccios and how these capriccios will be played is examined. In the second section suggestions for work were written for the purpose of minimizing the techniques capriccios contain and the technical difficulties.The most important consideration in deciding on the preparation of this thesis, is the fact that there are almost no Turkish sources examining such an important work from technical point of view, other than foreign sources.I hope this study, will assist the relevant people in having more opinions on this artwork and overcome technical difficulties.