Yeni milenyumda Türkiye ve İngiltere'de yazılı basında çıkan tiyatro eleştirileri yazılarının karşılaştırılması:Cumhuriyet ve The Times örnekleri
Comparison of theatre criticism in newspapers in Turkey and England at the new millenium : Cases of Cumhuriyet and The Times Newspapers
  1. Tez No: 287830
  2. Yazar: HAKAN SİLAHSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ve İngiltere'de gazetelerde çıkan tiyatro eleştirilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, öncelikle basının işlevinden yola çıkılmış, sonrasında ise basında sanat haberlerine yer verilmesine kadar geçen süreçteki faktörlere yer verilmiştir. Çalışmada ayrıca sanat eleştirilerinde medyanın rolüne de değinilmiştir. Daha sonra ise, tiyatro eleştirilerinin nasıl olması gerektiği açıklanarak Türkiye'de ve İngiltere'de tiyatro eleştirilerinin yapılma tarzı, sıklığı ve objektifliği tartışılmıştır. Bu kapsamda, Cumhuriyet ve The Times gazeteleri incelenerek yeni milenyumdan günümüze tiyatro eleştirileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere dayanarak tiyatro eleştirilerinin okuyucu kitlesini yönlendirmede başarılı ancak eksik olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the comparison of theatre criticism in newspapers in Turkey and England. First, the media?s function is mentioned. Then the factors are mentioned until the art news takes place in newspapers. After that media?s part is discussed in theatre criticism. How the theatre criticism it should be is given as well. In that context how the newspapers in Turkey and England approaches criticism is discussed in terms of being objective, frequency and the style. As a result Cumhuriyet and The Times newspapers are examined after the new millenium until now. The conclusion is that newspapers direct the readers in the right direction but still it is not enough.