Rekabet gücünün artırılmasında nitelikli işgücü ihtiyacı ve mesleki eğitim
The need for skilled labor in increasing the competitive capability and vocational education
- Tez No: 287831
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Küreselleşme ile birlikte, tüm dünyada ekonomik, sosyal, kültürel, yönetsel anlamda bir bütünleşme ve para/malların, sermaye/hizmetlerin ve emeğin serbest dolaşımının sağlandığı bir yapı oluşmuştur. Bu süreçte; serbestleşme politikaları, iletişim, bilgi, üretim, ulaşım, pazarlama başta olmak üzere, teknolojilerdeki değişim ve gelişmeler, mal ve hizmet üretimini hızla arttırmıştır. İşletmeler, yurtiçi ve yurtdışından rakipleriyle fiyat, kalite ve hizmet açısından çok daha fazla rekabet eder duruma gelmiştir. Böyle bir pazarda başarının önemli unsuru, dünya piyasalarına açılmış mal ve hizmetlerin rekabet gücüdür. Bu çerçevede işletmeler kendi yapılarına en uygun işgücü ile diğer işletmelerden farklı olarak, müşterileri için değer yaratabilmek ve bunu sürekli kılmak becerilerini göstermek zorundadırlar.Türkiye, gelişmekte olan bir ülke için nüfus ve özellikle de genç nüfus bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin varlığı kadar, günün şartlarına uygun, geleceğe cevap verebilecek niteliklerle donatılmış ve iyi eğitimli bir yapı olarak yetiştirilmesi de önemlidir.Bu çalışmada, küreselleşme ile birlikte daha da önemi artan rekabet gücünün, teknolojik gelişme ve değişme ile birlikte yaşadığı süreç, nitelikli işgücü ve rekabet ilişkisi ele alınmış ve işgücü piyasalarında yaşanan değişmelere de değinilmiştir. Rekabet gücünün önemli faktörlerinden nitelikli işgücünün kaynağı olan nüfus ve eğitim yapılarının Türkiye'deki durumu üzerinde durulmuş, nitelik kazandırmada yetersiz yönler ile bunlara ilişkin sorunlar ve çözümler dile getirilmiştir.Bu gelişmelerin işletmelere yansımaları ve işletmelerin rekabet gücü ve nitelikli işgücü yönünden durumları, beklentileri bir saha çalışma ile ölçülmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlarla da rekabet gücünün elde edilmesi, arttırılması ve sürekli kılınmasında nitelikli işgücünün ve eğitimin önemi bir defa daha vurgulanmış ve ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization, many improvements, through which an integration within the sense of economic, social, cultural and administrative integration, free and easy circulation of money, goods, capitals, services and labor are ensured, are being experienced all around the world. During this process, the changes and improvements in technology increased fast the goods, service, production and trade traffic, policies of liberalization, communication, information, production and marketing being in the first place. The companies and the sectors started to be in much greater competition with their domestic and foreign commercial rivals in terms of pricing, quality and service. The most important element of success in such a market is the competitive capacity of the goods and the service that have been opened up to the markets of the world.Turkey has a big potential in respect to its population and especially to its young one, as is in the developing countries. The existence of such a population is also very important to bring this population up as a well educated, furnished with characteristics that will be able to find an answer for the future and suitable to the current conditions.In this study, we are dealing with the process the competitive capability, importance of which has overgrown due to globalization, the competition and Skilled labor relation experienced due to the technologic development and changes and also mentioning the change being experienced in the labor markets. Being important factors of the competitive capability, we are emphasizing the conditions of the population and education structures that are the sources of the skilled labor and expressing the inadequate aspects in bringing in the quality, problems and solutions related with this issue.We have tried to measure the reflections of such improvements, the competitive capability of the establishments, the position of the skilled labor and the expectations with respect to these by means of a field study. We have emphasized and presented the importance of skilled labor and education in obtaining, increasing and maintaining the competitive capability through the results gained.