Üçüncü sektör kuruluşlarının ekonomik teorideki yeri ve Türkiye ekonomisi açısından değerlendirilmesi
The third sector organizations in the economic theory and its assessment on turkey economy
  1. Tez No: 287864
  2. Yazar: BAHTİYAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanların, birey olarak varlığından kaynaklanan fizyolojik/psikolojik ve toplum içerisinde yaşıyor olmasından ileri gelen çeşitli sosyo-kültürel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar yaşanan ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik, kültürel vb. gibi gelişmelere paralel olarak farklılaşabilmektedir. Toplumlar bu değişimlere bağlı olarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla piyasa, devlet ve üçüncü sektör gibi çeşitli güç birlikleri oluşturmuşlardır.1929 büyük ekonomi bunalımının getirmiş olduğu koşullara göre ekonomik, sosyal ve politik alanlarda yeniden bir yapılanmaya gidilmiştir. Keynes'in etkisiyle ortaya çıkan ve 1970'lere kadar devam eden, kurumsal bir yapı olarak Sosyal Refah Devleti kavramı ortaya atılmıştır. Ancak 1970'lerde yaşanan stagflasyon krizi refah devletinin sosyo- ekonomik alandaki işlerliğini kaybetmesine neden olmuştur. Çünkü refah devletinin büyümesiyle sosyal maliyetler giderek artmıştır. Refah devletinin sosyal ve ekonomi alanlarında başarısızlığa uğraması, giderek artan maliyetler sonucunda toplumsal ihtiyaçların karşılanamaması gibi nedenlerden dolayı refah devletine liberal bir alternatif çözüm olarak üçüncü sektör kuruluşları ortaya çıkmıştır. Bu kuruluşların ortaya çıkmasındaki temel neden ise küreselleşme ve onun felsefesi olan Neoliberalizm ile birlikte, kurumsallaşan refah devletinin etkilerini azaltmak ve devletin `sosyal' alandaki rolünü üstlenmektir.Yirmi birinci yüzyılda gönüllük, kar amacı gütmeme, bağımsızlık, kadın ve çocuk hakları, çevre sorunları ve yoksulluğun giderilmesi gibi toplumsal sorunların çözülmesinde çaba harcayan üçüncü sektör kuruluşları; istihdamdan güvenliğe, eğitimden sağlığa ve diğer pek çok alanda ekonomiye dahil olarak, toplumun en önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
People have physiological needs that arising from the presence of individual and they have some various socio-cultural needs arising from living in a society. These necessities can differentiate in parallel with economic, social, political, technological and cultural etc. developments. Depending on these changes, societies formed union of forces as market, state, third sector, in order to meet their own needs.According to conditions changed by 1929 great economy crisis; restructuring was performed in economic, social, and political areas. The concept of social welfare states, put forward by effect of Keynes and continued until 1970s, suggested. Actually, this concept can be revolt against liberal dogmas. However, stagflation crisis in 1970s causes loss of function of state in socio-economic area. Because of growth of welfare state leads to increasing of social expenditures. Welfare State failed in social and economic areas, the social needs are not provided because of ever increasing costs and Third sector institutions? are formed as a liberal alternative to welfare states. Main reasons of establishment of these institutions are globalization and reducing the effect of institutionalized welfare state with the neoliberalism that philosophy of globalization and taking role of the states in social areas.The twenty-first century, a voluntary,- non profit, independence, women's and children's rights, environmental issues such as poverty alleviation and the third sector organizations in a collaborative effort to solve social problems, employment security, including education, health and many other fields as economy, society, one of the most important actors has become.