1950 sonrası Türk resim sanatında sosyal yansımalar bağlaminda Neş'e Erdok
After 1950 Turkish painting in the context of social reflections Neş?e Erdok
- Tez No: 287865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Aziz Erkan'ın söylemiyle ?Toplumsal değerlerden kendini soyutlamış bir sanatçı, sanatın gerçek işlevini gerçekleştiremeyecektir.?Bu çalışmada, günümüz sanatçılarından Neşe Erdok seçilerek, sanatçının resimleri bağlamında 1950 sonrası Türk Resim Sanatında sosyal yansımalar konusu irdelenmiştir.Çalışmanın amacı Figüratif Türk Tuval resminin başlangıcı, izlediği tarihi ve teknik süreci ve bu süreci etkileyen sosyal-kültürel- ekonomik- eğitim gibi faktörleri inceleyerek, gelişim basamaklarını hatırlamaktır. Bu süreç içindeki sosyal yansımalar bağlamında yapıt veren sanatçıları dönemleri, eserleri ile birlikte tanımak, özellikle konu olarak alınan Neşe Erdok `un hayatı, etkilendiği sanat ortamı, tekniği, eserleri ve konularını örnek birkaç yapıtını sunarak aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
Aziz Erkan to say, ?The artist, who isolates him/herself from the social values, cannot achieve the true function of the arts.?In this work, social reflections of Turkish Painting Arts after 1950s is being explored by the works of present-day artist Neş?e Erdok. The aim of the work is to remind the evaluation steps of the Turkish figurative canvas paintings of origins, history and technical timeline with analyzing the influential social-cultural-economical and educational elements. We try to quote and emphasize the artists who work within these social reflections with their periods and their works. Especially we work on Neş?e Erdok?s lifetime, influenced art environment, her technics, her works and themes with samples of artists works.