Bulanık faaliyet tabanlı maliyetleme yaklaşımı ve bir uygulama
Fuzzy activity based costing approach and an application
- Tez No: 287866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; Çağdaş maliyetleme sistemlerinden biri olan faaliyet tabanlı maliyetlemeyi bulanık mantık ile entegre ederek inşaat sektöründe uygulamak ve genellikle mühendislik uygulamalarında kullanılan bulanık mantık kavramının maliyetleme sistemlerine de uygulanabileceğini göstermektir. Çalışmada bulanık faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi sonuçlarını ve olası faydalarını araştırmak için bir model geliştirilmiştir.Çalışmada faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi tüm ayrıntıları ile açıklanmıştır. Yöntemin işleyiş süreci, yararları ve yönteme yöneltilen eleştiriler üzerinde özellikle durulmuştur.Daha sonra bulanık mantık yaklaşımı, kullanım alanları, bulanık mantık yaklaşımının temeli olan bulanık küme kuramı üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuş ve uygulamaya nasıl aktarılacağı açıklanmıştır.Son olarak da, uygulamamızı inşaat sektöründe gerçekleştirdiğimiz için inşaat işletmeleri ve muhasebe sistemleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin bulanık sistemle nasıl entegre edileceği bir uygulama ile ortaya konulmuştur.Sonuç bölümünde ise araştırma sonucundan elde edilen çıktılar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to apply one of the contemporary costing systems, namely activity based costing, on construction sector by integrating it with fuzzy logic, and also to illustrate that the concept of fuzzy logic, which is generally utilised for the applications in the field of engineering, could be implemented in costing systems. In the study a model is constructed in order to explore the results of fuzzy activity based costing method and its potential benefits.In the study the activity based costing method is explained in detail. The working process and the benefits of the method, and the criticisms made for the method are all emphasised.Then the fuzzy logic approach, its area of use, the concept of fuzzy set that is the basis of fuzzy logic are all emphasised in detail and the way how it would be transferred to application is explained.Finally, as the application is performed on construction sector, overall information is given about construction companies and their accounting systems. The way how the activity based costing system is integrated with fuzzy logic is presented with an application.In the conclusion part the outcomes attained by the research are analysed.