Antalya ili sera çiçekçiliğinin pazarlanması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28788
  2. Yazar: TAHSİN SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
-60- ÖZET Türkiye'de kesme çiçekçilik, henüz endüstrileşmesini tamamlayamamasına rağmen, çok hızlı gelişen bir sektördür. Sektör, iklimsel avantaj nedeniyle Akdeniz Bölgesinde özellikle Antalya ilinde önemli gelişmeler kaydetmiştir. Son yıllarda, üretim tekniklerinde görülen değişikliklere ve yeni yatırımlara bağlı olarak üretimde artışlar sağlanmıştır. Bunların yanısıra, depolama şartlarının iyileştirilmesi, paketleme ve nakliye de istenilen seviyeye yaklaşılması "bu ürünlerin ihracatını olumlu yönde etkilemiştir. Nitekim, ihracat miktarı 10 milyon g'ı aşmış bulunmaktadır. Tarımın diğer sektörlerinde olduğu gibi kesme çiçek üreticileri ile ihracatçıları, hem üretim hem de pazarlama aşamalarında değişik nitelikteki sorunlarla karşılaşmakta dırlar. Bu sektörün gelişmesi ancak, aşağıdaki başlıca sorunların çözümü ile mümkündür. 1. Damızlık materyal temini, 2. Teknik bilgi, eleman ve eğitim eksikliği, 5. Sermaye ve kredi yetersizliği, 4. Pazar koşulları ve üretim planlaması, 5. Taşıma ve muhafaza, 6. Standardizasyon ve ambalajlama, 7. İhracatın iç tüketimle desteklenememesi, 8. İhracatçı firmalar arasındaki işbirliği eksikliği, 9. Tanıtım.
Özet (Çeviri)
-61- SUMMARY Cut flower is a very fast developing sector in Turkey that could not accomplish its industrialisation yet, so that it only developed in the Mediterranean Region especially in province Antalya due to the climatic advantages of the region. In last years, due to the developments in planting techniques and new investments, a lot of production could be highly increased. Beside these factors, improvements in the storing and warehouse conditions, developments in the packing and transportation could lied to increas the exportation of these products. Consequently, the export volume surpassed 10 Mio. $ in the recent years. Like the other agricultural sectors, the flowerists and exporters have their own various specific problems both in terms of production and marketing. A further development in this sector can only be reached, if the following problems are solved: 1- Supplying of seedling plants; 2- Lack of technical know-how, the qualified personnel and training in this field; 3- Unsuff iciency of capital and loans; 4- Planning of production market conditions; 5- Transportation and protective storage; 6- Standardization and packing; 7- Supporting canalisation of exports into domestic market; 8- Insufficiecy of co-operation between the export companies ; 9- Promotion.