Antalya ili ve ilçelerindeki seralar ve ürün dağılımına etkileri
Greenhouses in provience and its effects on crop distribution
- Tez No: 34297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ANTALYA İLİ VE İLÇELERİNDEKİ SERA TİPLERİ VE ÜRÜN DAĞILIMINA ETKİLERİ Naci ŞENTÜRK (Yüksek Lisana Tezi) Bu çalışmada Antalya ' ili ve ilçelerinde bulunan seralar, bu seraların özellikleri, seralarda yetiştirilen ürünler ve bu ürünlerin seçiminde seraların etkisi araştırılmıştır. Araştırma için ilçelerdeki çiftçilerle anket çalışması yapılmış, Antalya Tarım II Müdürlüğü, Seracılık araştırma Enstitüsü ve Antalya ihracat Müdürlüğü verilerinden yararlanılmıştır.. Seralarda yetiştirilen ürünler bakımından, en fazla yetiştirilen ürünün 305.433 ton ile domates olduğu, bunu 238.146 ton ile hıyarın islediği görülmüştür. Domates üretiminde toplam üretim miktarının %25.7'sini Merkez ilçe, hıyar üretiminde toplam üretimin %39.7'sini Gazipaşa ve Kumluca ilçeleri birlikte üretmektedir. Yetiştirme mevsimleri bakımından, ilçeler arasında çeşitlilik mevcuttur. Seralara ekilen ürünlerin seçiminde sera tipi dikkate alınmamış, uzun yılların getirdiği alışkanlıklarla üretim yapılmıştır. Üreticiler tarafından çiftçi tipi basit cam seralar ile yay çatılı plastik seralar yaygın olarak kullanılmaktadır.- Direksiz yapıda planlanarak tesis edilen seralara nadiren rastlanmıştır. Anabilim Dalı : Bahçe Bitkileri Yıl : 1994 Jüri Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKILLI (Danışman) Sayfa. 31 Prof.Dr. İbrahim BAKTIR Yrd. Doç. Dr.Turgut YEŞİLOĞLU VII
Özet (Çeviri)
GREENHOUSES IN PROVIENCE AND ITS EFFECTS ON CROP DISTRIBUTION Naci ŞENTÜRK (M.Sc.Thesis) In this study, the greenhouses in Antalya and its administrative districts, specifications of these greenhouses and the effects of the greenhouses on these products have been investigated. For this research, a survey has been done with the farmers in the administrative districts, and data from the Agriculture Directorate of Antalya, The Institute of Research of Greenhousing and the Directorate of Export of Antalya has been used. As the products grown in greenhouses, tomato is in the first place with 305. 433 tonnes and cucumber follows it with 238. 146 tonnes. 25,7 % of tomato is being grown in Central County and 39,7 of cucumber is being grown Gazipaşa and Kumluca towns. There are differences between administrative districts in terms of growing seasons. The growers have not paid attention to the types of greenhouses to grow plants and have followed traditional woy of growing. The glasshouses built with pillars and plastic greenhouses built with arched roofs are generally used by the growers. The greenhouses built without pillars are not common in this area. Department Horticulture Year : 1994 Page : 31 Committee : Assit. Prof. Dr. Mustafa AKILLI ( Adviser ) Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Assist. Prof. Dr. Turgut YEŞİLÖĞLU VIII