Türkiye'de çevre koruma çalışmalarının örgütlenmesi
  1. Tez No: 28789
  2. Yazar: RAMAZAN NEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN İSTANBULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
-89- OZET“Türkiye'de Çevre Koruma Çalışmalarının Örgütlenmesi”İnsanoğlunun kendi geleceğini tehlikeye atması, çevreye yapılan tahribatın, doğanın kirliliği temizleme boyutunu asmasıyla ortaya çıkmıştır. Çevrenin bir insanlık hakkı olarak algılanma sı da yaşadığımız yüzyılın son döneminde olmuştur» Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı ise çevre bilincinin gelişmesi ne ve toplumların örgütlenmesine bağlıdır» Bu çalışmada? Türkiyelin çevre sorunlarına yaklaşımı, yasal düzenlemelere bağlı olarak örgütlenme biçimlerinden bahsedilmiş tir» Bu durum, tarihsel süreç içinde Cumhuriyet öncesinden şu an gelinen noktaya kadar kronolojik olarak incelenmiştir» Ülkemizin çevre sorunlarına yaklaşımı, sosyo-ekonomik ve si yasal yapısına göre belirlenmektedir» Sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı, ancak çevre değerlerini tahrip etmeden bugünkü ve gelecek neslin ihtiyaçlarının karşılaşmasıyla mümkündür0 Bu amaçla oluşturulan politikalar da, toplumun çevre üzerinde beklentisinin bir sonucu olmuştur. Çıkarılmış bulunan pek çok kanunlar siyasi iktidarın çevreyi koruma konusunda yaptığı düzenlemeler yanında, çeşitli kesimlere çıkar sağlamak amacıyla çevreyi tahrip edici hükümlerin yer aldığı görülmektedir. Bu. ikili oluşum, kurumlar arası bir yetki karmaşasına yol açmıştır» Bu da bürokrasinin etken ve faal çalışmasını engellemiştir. Çözüm arayışları içinde, Çevre Bakanlığının kurulmasın da sorunların çözümünde yeterli olamayacağı düşünülmektedir» Çevre sorunlarından uzak yaşamak mümkün olmadığına göre, bunu en aza indirmekte halkın bilinç düzeyinin yükseltilmesine, hükümet içi kuruluşlarla, sivil kuruluşların birarada örgütlenerek ortak bir amaç doğrultusunda çalışmalarıyla mümkün olacaktır,.
Özet (Çeviri)
.J\I“ SUMMARY ”Organizing of the Activities of Environmental Protection -in Turkey“ That the human being risks the future of himself has emerged out With that environment destruction exceeded the limits up to which the nature could clean the polluction. The perception of surroundings as a right of mankind has also occured in the recent cycle of the century in which we live. As for the right to live ir a healty and ”balanced neighborhood, it depends on the devenlopment of environmental conscious and the organization of societies. In this study, the approach of Turkey to the environmental problems and the ways to become organized depeuing on the legi timate regulations have been subjected. This situation has been chronologically investigated from the preceeding of the Republic to the point arrived at this moment within the historical process. The approach of our country to the problems of milieu, is de termined according to its socio-economic and political frame, An understanding of contnual improvement is possible only through meeting the needs of today»s and coming generation without dest roying the environmental values. The policies formed for this purpose have also been the result of the people expectation on the environment. Many laws formed contain both the regulatoins the government made in order to protect the environment and the rules destructive the environment, brought out in order to pro vide advantages to different groups,, This bilateral occurrence has led to the authority confusion amoung institutions. Also, this has handicaped bureaucracy to work effectively and actively.lt is thought that the institution of the ministry of environment will not be also efficient in the solution of problems. As it is impossible to live far from the environmental prob lems, decreasing these to the laast will be possible through-91- rising the level of people conscious and with that the govern mental and civil institutions work in the direction of a common ai becoming reorganized together»