Risk altında denetim maliyetini minimize edecek stratejilerin oyun teorisi yaklaşımı ile belirlenmesi
Specification of strategies to minimize the cost of audit under risk through game theory approach
  1. Tez No: 287883
  2. Yazar: GÜLER FERHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küresel rekabetle birlikte, işletmeler bir taraftan uluslararasılaşırken, diğer taraftan birçok çıkar grubu ile karşılıklı ilişki kurmaktadır. Bu durum, işletmelerin finansal tablolarına duyulan güven ihtiyacını da artırmaktadır. Bu ihtiyaç, finansal tabloların bağımsız bir uzman tarafından denetlenmesini zorunlu kılmaktadır.Bağımsız denetim faaliyeti yapılmadan önce, müşteri ile denetçi arasında sözleşme imzalanması ve sözleşmede denetimin maliyetini oluşturan zaman ve ücretin yer alması gerekmektedir.Denetçinin, varlığı kabul edilen riskin düzeyi ile birlikte gerçekleştirdiği denetim faaliyeti farklılaşmaktadır. Bu ise, şüphesiz ki denetim maliyetinin farklılaşmasına da sebep olmaktadır. Çünkü risk düzeyi, yapılacak denetimde görüşe ulaşabilmek için toplanacak kanıt sayısında ve kalitesinde artış meydana getirecek, bu da denetim faaliyetinde daha fazla zaman geçirilmesine ve dolayısıyla denetim maliyetinin yükselmesine neden olacaktır.Tez çalışmasının amacı, farklı risk düzeyinde gerçekleşecek bağımsız denetim faaliyetinde, denetçi ve müşteri işletmenin, denetimin maliyetini minimuma indirecek stratejilerini Oyun Teorisi tekniği aracılığıyla tespit etmektir.Çalışmanın ilk bölümünde, denetim riski ve maliyetleri hakkında bilgi verilmiş; ikinci bölümde, çalışmanın yöntemi olan Oyun Teorisinin genel kavramları, oyun türleri ve çözüm yöntemleri açıklanmış; üçüncü bölümde ise bir model kurulmuş ve bu model, hipotetik veriler yardımıyla çözülerek denetçi ve müşteri işletmenin seçmesi gereken stratejiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase of global competition, businesses are internationalizing on one hand and they are building reciprocal relations with many benificiary groups. This situation also increases the need to trust in the financial statements of businesses. This need necessitates that the financial statements should be audited by an independent expert.Prior to an independent audit, a contract should be signed between the auditee and the auditor and in the contract the price and the timelines of the audit should be carefully placed.The audit activity carried out by the auditor differintiates with the accepted existence of risk level. This of course causes a difference in the cost of audit. Because, the risk level will lead to an increase in the quantity and quality of the evidence gathered in order to reach a viewpoint in the audit to be conducted, and this will automatically add to the the time and the cost of the audit.The purpose of this dissertation in the independent audit activities to be carried out at different risk levels is to determine the strategies of the auditor and the auditee to minimize the costs of audit through Game Theory approach.In the first part of the study, information on the risks and costs of audit have been provided; in the second part general concepts of the Game Theory approach, the methodology of the research, types of games and some solution techniques have been explained; in the third part a model has been established and this model has been sorted out using hypothetic data and strategies to be chosen by the auditor and the auditee has been identified.