Türkiye'de kurumsal yönetimin dünü, bugünü ve yarını: IMKB 100 şirketlerinde kurumsal yönetim derecelendirme çalışması
Past, present and future of corporate governance in Turkey: corporate governance rating study on ise 100 companies
- Tez No: 287882
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İBİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ilk kez 2002 yılında TÜSİAD tarafından Türkiye'de de kullanılmaya başlanan kurumsal yönetimin Türkiye'deki gelişim sürecini ve yönünü ortaya koymaktır. Bu sayede Türkiye'de kurumsal yönetim uygulamalarındaki etkinliğinin artırılması ve ilerde yapılacak düzenlemelere de ışık tutulmak istenmektedir.Bu doğrultuda Türkiye'deki bağımsız derecelendirme kuruluşlarının derecelendirme metodolojileri ve SPK Kurumsal Yönetim Prensipleri ile uyumlu olarak hazırlanan kurumsal yönetim derecelendirme metodolojisi ile İMKB 100 şirketlerinde kurumsal yönetim uyumluluk düzeyi belirlenmiştir. Gelinen son noktadaki durum geçen dokuz zarfında yerli ve yabancı kuruluşlarca yapılan kurumsal yönetim çalışma ve araştırmalarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre kurumsal yönetimin geçen dokuz senede ilerleme kaydetmiştir. Ancak Türkiye'de kurumsal yönetimin gelişiminin benzer konumdaki kalkınmakta olan ülkelerden geride kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda yabancı ortağa sahip olan, finans sektöründe faaliyet gösteren, İMKB Kurumsal Yönetim Derecelendirme notuna sahip olan, kurumsal yönetim komitesine sahip olan ve etik kurallarını kamuya açıklayan şirketlerin diğerlerine göre daha yüksek kurumsal yönetim standartlarına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to show development process and direction of corporate governance, which was firstly introduced by Turkish Industry and Business Association (TUSIAD) in 2002, in Turkey. By this way, it is aimed to increase effectiveness of corporate governance practices and to lighten new regulations.In this direction, corporate governance compliance levels of Istanbul Stock Exchange (ISE) 100 companies was determined by the methodology, which was developed compatible with independent rating institutions and Capital Markets Board of Turkey Corporate Governance Principles. Results of nine years period were compared with the results of corporate governance studies and researches by domestic and foreign institutions.According to the findings of the study, corporate governance progressed in nine years. However development of corporate governance in Turkey lag behind the development of similar developing countries. At the same time it was found that companies, which is from finance sector, which have foreign shareholders, ISE Corporate Governance Rating score, corporate governance committee and which published ethical rules to the public, have higher corporate governance standards than the other companies.