Charles Dickens'ın İki Şehrin Hikayesi ve Reşat Nuri Güntekin'in Damga romanlarında fedakarlık
Sacrifice in Vharles Dickens' a Tale of Two Cities and Reşat Nuri Güntekin's Damga
  1. Tez No: 287884
  2. Yazar: ÖZLEM DİLAVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngiliz yazar Charles Dickens'ın İki Şehrin Hikâyesi ve Türk yazar Reşat Nuri Güntekin'in Damga romanlarındaki fedakârlık temasını analitik olarak karşılaştırmaktır. Bu araştırmada, her iki romanda ana tema olan ?aşk uğruna yapılan fedakârlık?, karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri ışığında karşılaştırılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın konusu, amacı, önemi ve durumunu belirtmektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise yazarların hayatına, romanların özetlerine ve çalışmamıza yön verecek olan karşılaştırmalı edebiyat bilimi kavramına kısaca değinilmiştir. İncelemenin üçüncü bölümünde fedakârlık kavramının her iki romanda da farklı bakış açılarıyla işlenişi ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, romanlarda mevcut olan alt fedakârlıklara değinilmiş ve karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde romanlardaki benzer ve farklı öğeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türk ve İngiliz edebiyatında önemli bir yere sahip olan iki yazarın romanlarında benzer bir motifi ele aldığı fakat ?fedakârlık? temasının işlenişi bakımından farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore analytically the theme of sacrifice comparing Dickens? A Tale of Two Cities and Reşat Nuri Güntekin?s Damga. In this study, the theme of ?sacrifice for the sake of love? is compared considering the data of comparative literature. The study consists of three main parts. The first chapter provides the subject, aim, importance and background of the study. In the second chapter; it is dealt with the authors? life stories, summaries of the novels and comparative literature that will shed light on our study. In the third chapter, we handle the theme of sacrifice in detail with different perspectives in the novels. Minor sacrifices in the novels are also mentioned and it is attempted to find out smilarities and differencies in the novels in the frame of comparative literature. The result of this comparative study has indicated that both writers have discussed the same motif in their novels, but there are some differences in terms of dealing with the theme of sacrifice in the works of those two prominent novelists.