Bölgesel dengesizliklerin giderilmesinde yerel yönetimlerin rolü: Isparta uygulaması
The role of local governments for eliminating of regional imbalances application of Isparta
- Tez No: 287896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamız başlıca dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bölge kavramı ve çeşitleri açıklanacaktır. Ardından bölgesel dengesizlik kavramı tanımlandıktan sonra Türkiye'de bölgesel dengesizliklerin nedenleri ve göstergeleri hakkında bilgi verilerek, bölgesel kalkınma politikası üzerinde durulacaktır.İkinci bölümde; yerel yönetim ve merkezi yönetim kavramları karşılaştırılarak, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin fayda ve sakıncaları üzerinde durulacaktır. Yerel yönetimlerde reformu gerektiren durumlar incelendikten sonra, yerel yönetim bölgesel kalkınma ilişkisi incelenecektir.Üçüncü bölümde, Isparta ilinin kısaca coğrafi konumu ve tarihine değinilerek, Isparta'nın soyso-ekonomik göstergeleri TR61 bölgesi illeri ile karşılaştırılarak Isparta'nın sosyo-ekonomik durumu ortaya konmaya çalışılacaktır.Dördüncü bölümde, Isparta'nın sosyo ekonomik durumu tespit edilerek, TR61 illeri ve Türkiye ortalamaları ile karşılaştırmalar yapılacaktır. Sosyo-ekonomik sorunların tespiti ve çözümünü belirlemek üzere alan araştırması yapılarak, elde edilen veriler SPSS 15 for Windows paket programı yardımıyla analize tabi tutulacaktır.Sonuç bölümünde; Isparta ilinin kalkınmasını engelleyen faktörler ve kalkınmasında olumlu rol oynayacak faktörler tespit edilecektir. Yapılan bu tespitler ışığında Isparta'nın ilinin sosyo-ekonomik kalkınmasında etkin rol oynayacak olan yerel yönetime önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study contains four main subjects. In the first topic we will discuss the region concept and its variations. The regional imbalance concept will be defined followed by the reasons and indicators of regional imbalance in Turkish Republic and the government policies which aim to provide information and the regional development policies will be mentioned.Secondly, the regional and central management concepts will be compared and their advantages and disadvantages will be pointed. The cases which require regional governance reform will be discussed followed by the relationship between the regional governance and the regional progress.Thirdly, brief information about the history and the geographical position of the city of Isparta will be provided. The socio-economical indicators of Isparta will be described by comparing to the cities at the area TR61.As the forth topic, the socio-economical situation of Isparta will be determined and the means will be compared with the TR61 area providences and with all the cities in Turkish Republic. Determination and solutions of socio-economical situations will be understood by conducting a field study. The data will be analyzed by SPSS 15 for Windows package.Lastly, the factors which prevent development and which will result an improvement for the city of Isparta will be determined. The regional government of Isparta will be properly advised according to the outcomes of the survey for the socio-economical improvements of Isparta.