Aile birliğinin korunmasında aile içi şiddetin önlenmesine yönelik kamusal politikalar
Public policies for the preservation of family violence prevention
- Tez No: 287897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER NEGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Aile ve ailenin korunması yalnızca aile içindeki bireylerin değil, tüm toplumungereksinimlerinin karşılanması ve sağlıklı bir toplum yapısı için gereklidir. Şiddet, ilk olarakaile içinde öğrenilen ve gelecekte devam eden bir olgudur.Döngü olarak devam her türlü aile içi şiddet davranışı ailenin parçalanmasına, ailebirliğinin bozulmasına neden olmasının yanında ailede yaşayan çocukların yaşamlarına daolumsuz etkilemekte ve böylelikle tüm toplum olumsuz bir sürecin içine girmektedir. Bu konuile mücadelede politika yapımında ve uygulanmasında birçok kurum ve kuruluş etkendir.Hukuki alanda mahkemeler ailenin korunması ile ilgili uygulama yapan kurumlardır.Bu çalışma, Türkiye'de ailenin korunmasında ve aile içi şiddetin önlenmesine yönelikkamusal politikaların uygulamalarını, işleyişini, aksaklıklarını ve sonuçlarını adli hizmet alanve aile içi şiddete maruz kalmış olan mağdur kadınların bakış açıları ile ele almaktadır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde aile birliğinin korunmasıkavramsal ve kuramsal boyutları ile ele alınmış, aile biçimleri, işlevleri, önemi, ailepolitikalarının kavram ve içeriği, tarihsel arka planı, boşanma nedenleri ve aile içi şiddetkonularından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de aile ve aile birliğinin korunmasınayönelik kamusal politikalar hukuki boyutları ile ele alınmış ve aile birliğinin korunmasındakamusal politika yapıcı ve uygulayıcılar incelenmiştir. Üçüncü bölümde aile birliğininkorunmasına yönelik uygulamaların değerlendirildiği bir araştırma mevcuttur. Dördüncübölümde araştırmaya yönelik sonuç ve önerilere yer verilmiş ve ülkemizde aile içinde kadınayönelik şiddetin önlenmesine yönelik var olan çalışmalar ve politikalar irdelenmiş, yapılanaraştırma sonuçları değerlendirilerek kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin çeşitliöneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Families and individuals in the family, not only to protect the family, addressing theneeds of all of society and the structure necessary for a healthy society. Violence,implemented first in the family are learned over time is continues.Therefore, children exposed to violence and can be both a practitioner of thefuture. By continuing this cycle behavior of all kinds of family violence, familydisintegration, family unity has resulted. In addition, the negative impact on the lives of allchildren living in families and thus society as a whole to enter into a process that causes theproblem. In the fight against family violence, policy making, implementation factor in manyorganizations and agencies. Courts, legal field, for the protection of the family areinstitutions involved in implementation.In this study, the protection of Turkey, the family and domestic violence preventionpractices in public policies, this focuses on the functioning and disruptions. The results ofthese policies in the judicial service and the victims of family violence with women'sperspectives are addressed.The study consists of four parts. In the first section, the conceptual and theoreticalaspects of the protection of family unity are considered. Family forms, the importance of thefamily, the concept of family policy, the causes of divorce and domestic violence issues arediscussed. In the second section, the importance of the family, the concept of family policy,the causes of divorce and family violence issues are discussed. In the third part of a studyevaluating the applications are available for the protection of family unity. The fourth chapter,research results and recommendations are given. Results evaluated and presented severalrecommendations for the prevention of violence against women.