Dindarlık-eş seçimi ilişkisi (SDÜ örneği)
Relationship of pious-wife (SDU sample)
  1. Tez No: 287900
  2. Yazar: MUHAMMET BENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin eş seçimindeki tercih ve beklentileri, dindarlık algıları ve dindarlık düzeyleri ile dindarlık-eş seçimi ilişkisi arasındaki temel etkileşim noktalarının belirlenmesi, dindarlık ve eş seçimine hangi demografik unsurların ne düzeyde etki ettiğinin bulunmasıdır. Araştırmanın örneklemi, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan öğrencilerden, fakültelerdeki öğrenci sayılarına göre 305 erkek ve 286 kız olmak üzere toplam 591 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, dindarlığı ölçmek için Veysel UYSAL'ın ?İslamî Dindarlık Ölçeği? kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 paket programı kullanılarak, analiz edilmiştir. Beklentimizle uyumlu olarak dindarlık ve eş seçimi arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine main interaction dots between relationship of pious-wife with university students? preference and expectancy in the choice of wife, pious perception and pious levels, besides, to find which demographic element effect in which levels to pious and choice of wife. Sample of the research is created by students who take education in Suleyman Demirel University (305 men and 286 women, total 591 student as numbers of student in faculties). In research, Veysel UYSAL?s ?Islamic Pious Scale? was used to measure pious. Significant relationships between pious and choice of wife was obtained compatible with our expectancy.