Spor pazarlama zekâsı: Marka kimliği yaratma yeteneklerinin analizi ve Batı Akdeniz bölgesi futbol taban birliklerinde bir uygulama
Sports marketing intelligence: Ability analysis of creating brand identity and an application of Western Mediterranean region football base associations
  1. Tez No: 287901
  2. Yazar: ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN PAPATYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Spor pazarlama zekâsı, işletmelerin hem içsel hem de dışsal çevresini anlama, analiz etme, değerlendirme ve marka kimliği oluşturmada önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu açıdan çalışmada markanın tüm boyutlarını içerisine alarak bütüncül yapılandırılmasında ve yönetilmesinde temel teşkil eden marka kimliği ele alınmıştır. Uygulamada Türkiye Futbol Federasyonu'nun marka kimliği yaratma yeteneklerini analize yönelik futbol taban birliklerinin görüşlerinden yararlanılmıştır.Araştırma amaçlarına ulaşmak için deneysel uygulamaya veri sağlanmasına yönelik olarak Batı Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren futbol taban birliklerinden 309 adet kullanılabilir anket elde edilmiştir. Öngörülen model ve hipotezlere göre güvenirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Bu kapsamda marka kimliğini oluşturan pazarlama kültürü, kurumsal görsel kimlik, müşteri ilişkileri, bütünleşik pazarlama iletişimi ve marka kişiliği değerlendirilmiştir.Araştırmanın kuramsal yapısını oluşturan marka kimliğini bileşenleri değerlendirilerek anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuçlar stratejik açıdan tartışılmış ve spor pazarlama zekâsına yönelik olarak marka kimliği yaratma yetenekleri ile ilgili ileri çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sports marketing intelligence assumes an important function by both internal and external environment of enterprises in comprehension, analysis, evaluation, and forming brand identity. From this point of study, taking the brand into all aspects of structuring and managing a holistic basis for the brand identity are discussed. In this application, Football Federation of Turkey to create brand identity application analysis capabilities have been used for the views of shareholders.To achieve the research goals, providing empirical data in order to implement the Western Mediterranean Region of football base associations operating in the survey were obtained from 309 units available. Predicted reliability and validity analysis were performed according to the model and hypotheses. In this context, brand identity, generating marketing culture, corporate visual identity, customer relations, integrated marketing communications and brand personality are evaluated.It is achieved that meaningfull evaluation of the theoretical structure of the components of brand identity by the research conclusions. The results were discussed and sports marketing intelligence for strategic brand identity creation capabilities of suggestions were made for further studies.