İş geliştirme alanları (İGA) aracılığı ile kent merkezleri pazarlaması: Toronto semtini tanı iletişim kampanyası üzerine bir inceleme
Pleace marketing with the business improvement areas approach: Case study, toronto get to know your neighbor project
  1. Tez No: 287921
  2. Yazar: ÖZGÜR ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİME AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Reklamcılık, Public Relations, Public Administration, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bugünün rekabet ortamında mekanlar da birbirleriyle yarışmakta ve mekan pazarlama kavramı bölgeler için güçlü imajlar yaratarak ziyaretçilerin, turistlerin, yatırımcıların, kurumların bölgeye çekilmesi hedeflerinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu sebeple kentlerini marka haline getirmeyi başaran ülkeler ekomik rekabette de avantajlar sağlamaktadır.Bu çalışmada; 1970'lerdeki ekonomik koşullar ile kent merkezlerinden koparak yöre kentlere yönelen, zamanını dev alışveriş merkezlerinde harcamayı tercih eden Kanada halkının eğilimine karşı, bir grup esnafın bir araya gelerek kent merkezlerindeki ticari hayatı tekrar canlandırmayı amaçlayan, bölgelerini ziyaret edilmesi, yaşanması ve yatırım yapılması gereken bir yer olarak konumlandırmayı hedefleyen ve sonra ?İş Geliştirme Alanları? (İGA) adı altında örgütlenen bu akıl dolu yapının mekan pazarlama yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmesi yapılacaktır. İlk kez Toronto'da doğan ve Toronto'nun en onemli ihracatı olarak da tanımlanan bu yaklaşım, dünyanın birçok gelişmiş ülkesine de götürülmüş ve kent merkezlerindeki ticareti uydu kentlere karşı koruyabildiği gibi mekan pazarlama stratejilerini de kullanarak şehirlerin genel markalaşma hedeflerinde etkin bir rol üstlenmiştir.Çalışmanın kuramsal bölümünde Kanada'daki kentsel değişim ve İGA'ların doğmasını hazırlayan zemin ile mekan pazarlama kavramı açıklanmaktadır. Çalışma kapsamında kentsel mekanı pazarlama olgusu İGA'lar örneğinde ele alınmış ve bu alanda yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Mekan pazarlama olgusu ilk kez Kotler ve Levy tarafindan 1969 yılında kullanılmıştır. 1990'lı yıllarda ise konu ile ilgili çalışmaların yoğunlaştığı görülmüştür.Mekan pazarlama yaklaşımı küreselleşen rekabet ortamında bölgeler için giderek önem kazanmakta ve küresel başarıya ancak yerel gelişmeyle ulaşılabilmektedir. Yerel gelişmenin önemini bilen Toronto kenti ve çekici kent ortamı yaratma sürecinde çok önemli bir yeri olan İGA yaklaşımı araştırmanın temelini oluşturmaktadır.Araştırmanın temelini niteliksel (qualitative) araştırma yöntemi oluşturmakta ve bu bağlamda döküman incelemesi ile TİGA'nın yönettiği Toronto Semtini Tanı iletişim kampanyası incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Business Improvement Areas (BIAs) have been adopted by many municipalities as a new, yet controversial model of urban revitalization. In Canada, BIAs are created by a group of property and business owners, who agree to pay a collective fee (levy) that can be directed towards improving the pedestrian experience and increasing neighbourhood sales. Common BIA services include street maintenance, beautification, safety, development and promotion of the commercial district. BIAs are territorial in nature and provide services only to those within the delineated boundaries of the district. In contrast, non-BIA organizations rely on municipal governments for the provision of these services.The concept of BIAs originated in 1970. A group of business people in Toronto were concerned about the erosion of their marketplace caused by the growing popularity of shopping mall, plus an extended subway system, both of which were drawing shoppers away from their traditional shopping areas.The success of the first BIA, Bloor West Village, ensured that other retail districts followed this model and became BIAs themselves. Today, there are over 70 BIAs in the City of Toronto, and approximately over 250 in the Province of Ontario. The BIA concept is emulated throughout Canada, the United States and other countries.To be able to coordinate the efforts of the city's growing number of BIAs, The Toronto Association of Business Improvement Areas (TABIA) was formed and its main purpose is to promote strong, successful and effective BIAs in the City of Toronto by using place marketing strategies.Base of the research is qualitative method by academic document reviewing and the purpose is to assess the role of BIAs in promoting downtown vitality and to examine the ?Get To Know Your Neighbor Project - Think Big Buy Local Campaign of The Toronto Association of Business Improvement Areas (TABIA).