Entelektüel sermayenin ölçülmesi: Türk bankacılık sektörü üzerine bir analiz
Measurement of intellectual capital: an analysis for Turkish banking sector
  1. Tez No: 287920
  2. Yazar: EMRE ESAT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Entelektüel sermaye, kara dönüştürülebilen bilgi olmasının yanı sıra işletmenin fonksiyonlarını devam ettirmesine olanak sağlayan görünmeyen varlıkların tamamı, diğer bir deyişle işletmenin sahip olduğu maddi olmayan varlıkların bütünüdür. İşletmelerin en önemli zenginliği olarak kabul edilen entelektüel sermaye; insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesi olarak üç kısımda incelenmektedir.Entelektüel sermayenin konusunun sadece bir işletmenin entelektüel boyutu olmadığı, tersine işletmenin kaynaklarının yeni pazarlarda değer yaratıcı hedefler doğrultusunda kullanılması, başka bir deyişle işletmenin yeni fikirleri ürünlere ve hizmetlere dönüştürebilme kabiliyeti olduğu görülmektedir.Çalışmada entelektüel sermaye kavramı öncelikle detaylı bir şekilde teorik olarak ele alınmakta, daha sonraki aşamada entelektüel sermayenin ölçülmesine ilişkin yapılan araştırma sonuçları ortaya konmaktadır. İlk bölümde entelektüel sermayenin temelini oluşturan bilgi ve bilgi ekonomisi konularına değinilmiştir. Ardından entelektüel sermaye kavramı ve entelektüel sermaye unsurları detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde entelektüel sermayenin ölçümü, ölçüm yöntemleri ve entelektüel sermayenin raporlanması konuları ele alınmaktadır.Çalışmanın son bölümü olan uygulama kısmında ise İç Anadolu Bölgesi bankacılık sektöründe çalışanlardan anket yöntemi yoluyla elde edilen veriler değerlendirilerek çalışanların entelektüel sermayeye olan bakış açıları ve entelektüel sermayenin İç Anadolu Bölgesi bankacılık sektörüne olan etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, bankaların genel anlamda entelektüel sermaye ve unsurlarına gereken önemi verdikleri, entelektüel sermayelerini geliştirebilmek için çaba gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is all of the invisible assets which provide the enterprise to carry out its functions in other words the whole of the intangible assets that the enterprise has as well as the information which can be turned into the profit. Intellectual capital which is considered as the most important resources of enterprises is examined in three parts as human capital, structural capital and customer capital.It is seen that the subject of intellectual capital is not the intellectual size of an enterprise, it is the usage of the resources of the enterprise in new markets in direction of creative targets in other words, the ability of the enterprise in turning new ideas into products and services.The intellectual capital concept is firstly considered as theoretically then the research made on the measurement of intellectual capital in the following stage gives the results. In the first part information and information economy subjects which underlie the intellectual capital have been examined. Then intellectual capital concept and intellectual capital elements have been examined in detailed. In the second part, the subjects of the measurement of intellectual capital and measurement methods and reporting of intellectual capital have been approached.In the practice part which is the last part of the study, the data obtained by questionnaire method from the employees of banking sector in Central Anatolian Region have been evaluated and the point of views of the employees regarding intellectual capital and the effect of intellectual capital on banking sector in Central Anatolian Region have been tried to be introduced. As a result of the analysis made, it has been determined that banks give the required importance to the intellectual capital and its elements and they also make great effort to develop intellectual capitals.