Gelişmekte olan ülkelerdeki doğrudan yabancı yatırımlar, ülke ekonomisine katkıları ve Türkiye örneği
Foreign direct investments in developing countries, their contribution to the economies and Turkey case
- Tez No: 287922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerdeki doğrudan yabancı yatırımların yapısını ve coğrafi dağılımlarını inceleyerek, yatırımların gerçekleştikleri ülkelerin ekonomilerine olan katkılarını değerlendirmektir. Bu nedenle öncelikle doğrudan yabancı yatırımlar ve gelişmekte olan ülkelerle ilgili teorik kavramlar ve tarihsel süreç değerlendirilmiş, son olarak Türkiye örneği incelenerek, gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımlar ve ülkelerin ekonomik gelişimleri arasında pozitif bir ilişkinin bulunduğu vurgulanmıştır.20. yüzyılda bir yarışa dönüşen sanayileşme sürecini tamamlayan ülkeler ve barındırdıkları şirketler daha fazla üretim ve kar amacıyla tüm dünyaya açılmıştır. Özellikle üretim unsurları açısından çok uluslu şirketlere oldukça karlı bir yatırım ortamı sunan gelişmekte olan ülkeler, çok uluslu şirketlerin dikkatini çekmiştir. Bazılarına göre bu ülkelerde gerçekleşen yatırımlar sadece çok uluslu şirketler için avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada ise, ekonomik gelişim adına ihtiyaç duyulan birçok faktörün eksikliğini duyan gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımların ülkenin ekonomisine yaptığı katkılar Türkiye örneği verilerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the impact of foreign direct investments in developing countries by evaluating the structure and the world wide expansion of them. Thus, the conceptions and historical development of foreign direct investments and developing countries are stated first and then the positive effect of foreign direct investments are emphasized with the Turkey case.The countries that were successful at industrialization process that turned out to be quite competitive in 20th century and multinational companies they hosted expanded all around the world for more profit and benefits. The rest of the countries that provided multinational companies with a suitable investment climate got the attention of multinational companies instantly. For some critics foreign direct investments are only for the benefit of the multinational companies. But in this study, the positive effect of foreign direct investments on the economies of developing countries, which do not have the necessary economic elements, is going to be analyzed.