Kalabalıklar ve beden müziği
Crowds and body music
  1. Tez No: 287942
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZGÜ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE GÜLRİZ GERMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Beden müziği, el çırpma, parmak şıklatma, vokal yapma ve ayak vurma gibi beden sesleriyle oynayarak ortaya çıkan müzik ve danstır. Beden müziği ortamı bireylere, herhangi seviyede bir müzikal yetenekleri, kuramsal ve/veya pratik donanımları olmasa bile, yalnız başına ve birlikte müzik yapma, müziğe yaşamlarında etkin yer verme olanaklarını sunar.Bu çalışmanın amacı bireyin müziği, müzik ve sahne sanatları eserlerini daha iyi anlaması, değerlendirmesi açısından beden müziği ortamının işlevini ortaya koymaktır. Beden müziğinin toplum ? müzik sanatı arasındaki yabancılaşma sorununu çözme potansiyeline dikkat çekmek ve bugünkü durumuyla ilgili bilgi vermek çalışmanın diğer amaçları arasında yer almaktadır.Geniş alanlı okumalar ve yaşamsal deneyimle desteklenerek oluşturulan bu çalışmanın giriş sonrası birinci bölümünde çağlar öncesinden günümüze insan-müzik ilişkisi derinlemesine incelenmekte, müziğin kökeni, tanımı, işlevleri, oyunla ilişkisi ve yabancılaşma sorunu konu edilmektedir. İkinci bölümde ise beden müziği stillerinden, etkinliklerinden söz edilmekte, yazılı ve -DVD ekiyle- görsel sistematik uygulama önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Body music is that music and dance created by playing with body sounds such as stepping, clapping, snapping and vocalising. Body music provides a music making medium which leaves out any preferences of musical talent, knowledge or practical experience. It is a useful tool for any person or crowd to make music.The aim of this study is to emphasize the function of body music medium in letting the individual understand and evaluate music in general as well as in works of music and performance arts. Secondary purposes of the thesis are to highlight body music?s potential as a solution to overcome the alienation between human and his music; to give information on world of body music.Readings on many related subjects and live experience form the resources of this study. In th first part after introduction music-human relation is investigated in many aspects such as the roots, functions, evolution, definition, play nature and alienation of music. The second part consists of information on body music including some styles, activities and applicational suggestions with a demo-DVD.