Değişim ve modernleşme sürecinde popüler kadın imajı: Ajda Pekkan örneği
Popular woman image in change and modernization process: Ajda Pekkan sample
  1. Tez No: 339139
  2. Yazar: ORHAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Şimdiye dek pek çok farklı disiplinde işlenmiş olan kadın, kadın modernleşmesi, popülerlik ve popüler kültür alanları şüphesiz ki öncelikle sosyolojiyi, psikolojiyi, iletişimi, sanat ve kültür çevrelerini; ama en çok da onu yaşayan, üreten, kullanan ve tüketen büyük kalabalıkları ilgilendirmektedir. İşte bu araştırmada; o kalabalıklar içerisinde diğerlerine nazaran daha aktif sayılan kadın kitlesinin, başka alan, araç ve ideolojilerin yardımlarının yanı sıra popüler kültür ürünlerinin ve starlarının yordamıyla, belki köklü belki yüzeysel; ancak yadsınamaz derecede var olduğu söylenebilecek değişim ve modernleşme süreçlerine yer verilmiştir.Araştırmada popüler kültür denilen olayın ve onun en etkin araçlarından olan popüler karakterlerin, kadın izleyici ve dinleyicilerin özel, sosyal ve iş yaşamlarında görülebilecek değişimlerine olanak sağlayacak ve böylece onların hayatlarında modernleşme sıçrayışlarına yol açabilecek üstü örtük ve açık etkileri irdelenmiştir. Söz konusu bu etkiler, daha sonra Türkiye zeminine indirilerek araştırıldığından, konu bir anlamda Batı modernleşmesi ve onun genel ideolojisiyle beraber ilerlemiştir. Çalışmada kadına dair işlenen sosyal örüntülerin oluşumunun veya varlık göstermesinin çok kısa zaman dilimlerinde gerçekleşmeyeceği kanısıyla, araştırma bulgularını ve sonuçlarını ispatlamaya yardımcı olarak Ajda Pekkan seçilmiştir. Çünkü Pekkan; 45 yılı aşkın bir süredir Türk pop müziğinde, medyasında, Türk kadınının radyosunda, plak ve kasetçalarında ve en önemlisi de televizyonunda yer alan bir star hatta Süperstar'dır. Üstelik işin `kadın değişim ve modernleşmesi' noktasında Pekkan'ın taşıdığı ve teşhir ettiği kadın imajı; popüler Batı kültürünün temsil ve teşvik ettiği çizgiler, yaşantılar ve görünümleri yansıttığından ve Pekkan'ın bizzat kendisi bu durumu simgelemekte olduğundan, Ajda Pekkan, bu çalışmanın temel tezini kanıtlamadaki konumu itibariyle önemli bir yer teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Woman, modernization of woman, popularity and popular culture areas which has been handled in different disciplines so far undoubtedly concerns sociology, psychology, communication, art and culture environment at first but at most it concerns the great crowds who live, produce, use and consume it. In this study, women mass which is seen more active than others in these crowds are handled deeply or superficially but incontrovertibly on the aspects of change and modernization process not only with the help of other fields, tools and ideology but also with the method of popular culture products and stars.In this study, obscure and apparent effects that may enable changes in private, social and work lives and may lead modernization of woman audiences and listeners in popular culture and popular characters that is one of the most effective tools of popular culture are thoroughly studied. As these discussed effects are studied by reducing to Turkey?s conditions afterwards, the main subject progresses together with western modernization and its general ideology in a sense. In the study, as it is viewed that the formation or presence of the social variables concerning the woman are not realized in short period of time, Ajda Pekkan was contributively chosen to prove the findings and results of the research. Because Pekkan has been a star even a Superstar for over 45 years in Turkish pop music, media and radio, records and cassette players and above all in television of Turkish woman. Moreover, since popular woman image that Pekkan has and displays in the point of `change and modernization of woman? reflects lines, lives and scenes that popular western culture represents and encourages and Pekkan herself symbolizes this situation, Ajda Pekkan constitutes a highly important place in proving the main discourse of this thesis study.