Ragtime ve Avrupa müziğindeki yansımaları
Ragtime and it's reflections on European art music
  1. Tez No: 287945
  2. Yazar: ARMAN ARTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TOROS CAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19. Yüzyılın sonlarında Amerika'da siyahlar tarafından yaratılan Ragtime müziğinin, aynı dönemde Avrupa'da yaşamış olan klasik bestecilerin eserlerine ve klasik müziğin geneline nasıl bir etkisi olduğunu tespit etmektir. Çalışmada hem orijinal Ragtime müziği, hem de bu müziğin unsurlarını kullanarak eserler üretmiş üç bestecinin örnek piyano eserleri incelenerek, bu bestecilerin Ragtime'a bakış açıları ve bu müziği eserlerinde ne şekilde kullandıkları ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bir popüler müzik türü olan Ragtime'ın, müzik kültürü içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Ragtime türünün klasik müziğe etkisi ve klasik müziğin de bu türü taşıdığı nokta bağlamında, bu müziğin araştırılmayı hak eden noktalarına dikkat çekilmiş, müzik tarihi açısından ve sanatsal açıdan taşıdığı değer konusunda tespitler yapılmıştır. Bunun yanısıra, Ragtime etkisi ile yazılmış eserleri icra edecek piyanistlere söz konusu eserlerin yorumlanması ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main object of this study is to state how Ragtime music which was created by African Americans in America in the late 19th century, influenced the works of the artistic music composers who lived in Europe around the same period and the artistic music in general. In this study it has been introduced how such composers used this music in their works and their perspectives on Ragtime by analysing the examples of the piano works composed by the three composers who have produced works by using the original Ragtime and the elements of this music. According to the findings which were obtained, Ragtime is tried to be determined where it?s place in the musical culture as a popular genre. Attention have been drawn to the respects of this genre which deserve to be researched in the context of the effect of Ragtime genre on the art music and also to the point which has been art music brought it. Some determinations has been made on it?s value in terms of the history of music and artistically in general. Apart from this, advices were made regarding the interpretation of these works to the pianists who will perform the pieces which are composed with Ragtime influences.