Türk edebiyatında Mihr ü Vefâ mesnevileri ve yazarı bilinmeyen bir Mihr ü Vefâ mesnevisi (inceleme-metin)
Mihr u Vefâ masnavies in Turkish litterature and Mihr u Vefâ masnavi written by unknown author
- Tez No: 287946
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Mihr ü Vefâ hikâyesinin kaynağı İran edebiyatıdır. Edebiyatımızda bilinen en eski Mihr ü Vefâ mesnevisi Ümmî İsâ tarafından yazılmıştır. Ümmî İsâ'dan bu yana yazılan Mihr ü Vefâ mesnevilerinin mensur biçimleri de bulunmaktadır.Çalışmamızın konusunu mensur Mihr ü Vefâ hikâyesi oluşturmaktadır. İnceleme ve tenkitli metin olarak iki bölümden oluşan tezimizin tenkitli metin kısmı iki nüsha karşılaştırılarak ortaya konmuştur. İnceleme kısmında ise hikâye modern yöntemlerle ele alınmıştır. Metnin görünen yapısı altındaki derin yapıya ulaşmak için farklı yöntemler kullanılmıştır. Yöntemlerin metnimize uygulanmasından önce, kullanılacak yöntemin esere uygunluğu gözden geçirilmiştir. Elimizdeki metnin hikâye olduğu göz önünde tutularak, araştırmamız sırasında anlatı biçimlerine uygun yöntemler seçilmiştir. Bu yöntemler içinde Mihr ü Vefâ hikâyesine en uygun olduğunu düşündüğümüz hikâye tekniği, biçimbilim ve arketipsel sembolizm yöntemleri ile eser incelenmiştir.Üç ayrı yöntem ile incelenen eserden elde edilenler sonuç bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The origin of Mihr u Vefa is from Persian Literature.The oldest Masnavi of Mihr u Vefa wasWritten By Ummi Isa. Since from Ummi Isa there are prose forms of Mihr u Vefa. The subject of our study consists of Mihr u Vefa Story. Our thesis consists of analysis and examining parts and the the examining part is presented by comparing the two copies.In the analysis part the story is discussed with the modern methods. Different methods are used to reach the deeper structure of the story which is beyond the appearance. Before applying the methods to our text, the suitability of the methods that will be applied to the text are checked. Considering that our text is story, the methods that are suitable for the narration forms are selected. Among these methods the most suitable story as we thought for the Mihr u Vefa Story, the morphology and archetypal symbolism are the methods which the story is analyzed.The results that are acquired with three diffrents method from the text is discussed in the conclusion part of the story.