Alg polisakaritlerinin eczacılık yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 33276
  2. Yazar: METİN PLEVNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM C. GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
- 26 - ÖZET Tabletlerin alg polisakaritleri ile film kaplanması üze rinde yapılan bu araştırmalarda polisakarid olarak alginik aait ve karrageenan kullanıldı. Buna ilave olarak drajelenmesi için şekerle kaplanması için karrageenan ile hazırlanan süspansiyonu denendi, tier iki halde de alg polisakaritlerinin sudaki çözelti si kullanıldı. Kaplanan tabletlerde filmin kalınlığı 0.15 mm ve ağırlığı iae 2.5 mg olarak saptandı. Bu teknik ile şekarle kaplama süresi 2 saattir. Dağılma zamanı tabletlerde alginik asitle film kaplanmışlarda 4 dakika, karrageenan ile kaplanmışlarda 16 dakikadır. Draje hazırlama süresi ise 5 saat ve dağılma süre si 15 dakika içindedir. Bu teklif edilen metod ile tabletlerin film kaplanması draje hazırlama süresi kısa olup görünümününde iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 27 - SUMMARY In this work the film coating of tablets with algal polysaccharides was investigated, the coating materials being alginle acid and carrageenan. Additionally tests were aade on tablets to prepare dragee with sugar coating by using the suspension that contained carrageenan. Water solutions were used for both algal polysaccharides. Thickness of the film was 0.15 mm and the weight 2.5 rag for each tablet. Coating was completed in two houra. Disintegration times were 4 and 16 min for tablets coated with alginic acid and carrageenan respectively. » In dragee form however, the coating time was 5 a. which was very short compared with conventional methods. The disin tegration time was 15 min. With the method proposed film coating of tablets and preparation of dragees became simpler, took shorter time and the products had improved appearance.