The use and role of power in supply chains: An ınvestigation from a fairness-oriented perspective
Tedarik zincirlerinde güç unsurunun yeri ve kullanımı: Hakkaniyet çerçevesinde bir inceleme
- Tez No: 287947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin ana amacı, ikili tedarik zinciri ilişkilerinde güç unsurunun ne şekilde kullanıldığının saptanması ve daha güçlü olan firmanın gücü kullanış şekli, bu firmanın kendisinden daha az güçlü olan diğer firma tarafından adil olarak algılanma seviyesi ve güçsüz firmanın ilişkiye bağlılığı arasındaki olası ilişkilerin ortaya çıkarılmasıdır.Bu amaçla, 41 maddeden oluşan ve gücün kaynağı, hakkaniyet ve bağlılık değişkenlerinin ayrı ayrı ölçülebilmesini sağlayan bir anket hazırlanmıştır. Bu anket, ilişkilerdeki güçsüz taraf olduğu belirlenen 40 firmaya uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçları, söz konusu değişkenler arasında ciddi ilişkiler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçların, tedarik zincirlerinde güçlü firmaların gücünü kullanış şekli ile ilgili birer uyarı olarak da algılanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the use and role of power in dyadic supply chain relationships and explore the possible association between the use of power by the more powerful party, the level of fairness of the more powerful party as perceived by the less powerful party and the level of commitment of the less powerful party.For this purpose, a 41-item questionnaire has been formed to measure the variables power base, fairness and commitment, separately. The questionnaire has been applied to 40 companies which have been determined as the weaker party in their relationships.The findings of the research activity indicate strong associations between the variables, which can be regarded as warning for the more powerful entities in dyadic supply chain relationships concerning the way they use their power.