The impact of the ownership structure changes on the performance of the deposıt banks in Turkey
Mülkiyet yapısı değişimlerinin Türkiye?deki mevduat bankalarının performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 287948
  2. Yazar: EVRİM ÖZYORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada mülkiyet yapısı değişimlerinin Türkiye'deki mevduat bankalarının performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 2001-2008 dönemine ilişkin 31 adet mevduat bankasına ait veriler kullanılarak, risk ? getiri analizi çerçevesinde bütün bankaların her yıl için risk ve getiri oranları hesaplanarak yerel bankacılık sistemi içerisindeki lokasyonları tespit edilmiştir. Analiz sonucunda bankaların sabit bir lokasyonları olmadığı; yıldan yıla değişiklik gösterdiği gözlemlenmiştir. Çalışmada ayrıca bankaların düzenli ve emin çalışmalarını teminen uzaktan gözetim ve yerinde denetimin bir aracı olarak kullanılan CAMELS rasyolarından faydalanılarak mülkiyet yapılarına göre üç ayrı grupta incelenen mevduat bankaları (kamu-özel ve yabancı) parametrik olmayan teste tabi tutulmuş ve üç banka grubu arasında analizde kullanılan 15 rasyosunun 7'sinde istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of the ownership structure changes on the performance of Turkish deposit banks. Using the data from 31 deposit banks that has for the period 2001-2008, within the framework of risk-return analysis, the positions of those banks within the domestic banking system were determined by calculating their risk and return rates for each year. As a result of the analysis, it was observed that the positions of the banks are not constant, and vary from year to year. The studyalso concluded that there is a statistically significant difference in 7 of 15 performance ratios that were chosen among CAMELS ratios between the three banking groups (state-owned, privately-owned and foreign) by applying nonparametric tests.