İbrahim Hanif'in Siyer-i Mekki'si (Varak:1-62) (inceleme-tenkitli metin-tıpkıbasım)
Ibrahim Hanif's Siyer-i Mekki (page:1-62) (analysis-edition critic-faximile)
- Tez No: 287952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışma, Üsküdarlı âlim bir şair olan Seyyid İbrahim Hanif'in Siyer-i Nebî adlı eserinin ilk cildi olan Siyer-i Mekkî üzerine yapılmıştır. Siyer-i Mekkî'nin ilk 61 varaklık kısmı çalışılmıştır. Çalışma, beş bölümde gerçekleştirilmiştir:Giriş bölümünde, siyer ilminin doğuşu, gelişimi ve Türk edebiyatında bu alanda yazılmış manzum ve mensur eserler hakkında geniş bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde, müellifin o dönemde yaşayan Hanîf mahlaslı başka şairlerden nasıl ayrıldığı üzerinde durulmuştur. Daha sonra hayatı, eserleri, edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, eserin nüshalarının tespiti, tavsifi ve tasnifi hakkında geniş açıklamalarda bulunulmuştur. Metin oluşturulurken bu nüshalar birbirleriyle karşılaştırılmış ve ortaya çıkan farklılıklar her bir sayfada dipnot şeklinde verilmiştir.Üçüncü bölümde, eserin şekil, vezin, dil, üslup ve muhteva özellikleri ortaya konulmuş; dördüncü bölümde, çalışma sonunda ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.Beşinci bölümde yer alan transkripsiyonlu metin, kaynakça, kişi ve yer adları dizini ile çalışma son bulmuştur.Siyer-i Nebî, 18. yüzyılda bu türde kaleme alınmış eserlerin bilinen son örneklerindendir. Çalışmadaki amacımız, henüz üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış olan siyer türünde bir eseri tanıtmak ve muhtevasını inceleyerek siyer alanında yapılan çalışmalara katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses Siyer-i Mekki, the 1st valume of Siyer-i Nebi of Seyyid İbrahim Hanif wise poet from Uskudar. It has been analaysed first 61 page of Siyer-i Mekki. The dissertation consists of five main chapters.In the introduction, the emerge and growing up of the literary genre siyer and general information about the prose and verse works written in this genre in Turkish literature is given.Chapter One deals with how the poet is separated from other poets also called as Hanif lived in that period. Then the information is given about life, works and literary personality of Seyyid Ibrahim Hanif. Chapter Two make a statement about copies of work, specification and classification. These copies are compared with each other and it is given all these difference like a postscript in all pages. Chapter Three consists of works? structure, meter, way of using words, language and content. Chapter Four covers the summary of the results of this work.Chapter Five includes the transcription of the text and an index of the proper and place names stated in the text.Siyer-i Nebi is one of the last known works written in that kind at 18.century. Our intent in this work is to introduce a kind of Siyer which has not been studied yet and to provide an advantage for studies on Siyer by anayzing its content.