Dissociative ıdentity disorder and psychoanalysis in cinema
Sinemada disosiyatif kimlik bozukluğu ve psikanaliz
  1. Tez No: 287953
  2. Yazar: HAVVA ESRA OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CARL JEFFREY BOON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Psychology, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sapık (Alfred Hitchcock, 1960), Sybil (Daniel Petrie, 1976) ve İlk Korku (Gregory Hoblit, 1996)' da Disosiyatif Kimlik BozukluğuBu tezin amacı Sapık, Sybil ve İlk Korku filmlerindeki disosiyatif kimlik bozukluklarını açıklamak ve bu rahatsızlığın hayatta kalmak için nasıl kullanıldığını göstermektir. Bu tezde bazı filmler bu bakış açısıyla incelenecektir. Alfred Hitchcock'un Sapık (1960), Daniel Petrie'nin Sybil (1976) ve Gregory Hoblit'ın İlk Korku(1996) filmleri disosiyatif kimlik bozuklukları rahatsızlığını aynı kişide oluşan iki ya da daha fazla kimliği göstererek kullanırlar. Bu filmler, Sapık, Sybil ve İlk Korku, ana karakterlerinin hayatta kalma yolu olarak bu rahatsızlığı kullandıklarını gösterir. Sapıl filminde ana karakter annesine düşkündür. Ancak, Oedipus kompleksi yüzünden annesini öldürür. Anne katili olmaya dayanamaz ve yaşamına psilolojik açıdan devam edebilmek adına farkında olmadan disosiyatif kimlik bozukluğu yaşar. Sybil filminde ana karakterin annesi onu suistimal etmiş ve işkence yapmıştır ve bu durum onda bu rahatsızlığın gelişmesine sebep olmuştur. Disosiyatif kimlik bozukluğu olan kişi farkında olmadan yaşayabilmek adına farklı karakterler, kimlikler yaratır. İlk Korku filminde ana karakter hastalığı rol yaparak bilinçli bir şekilde kullanır. Eğer işe yaramazsa idam edilecektir ama o yaşamak istemektedir. Tüm bu filmler hastalığı karakterlerin hayatını kurtarmak için bir yol olarak gösterirler.
Özet (Çeviri)
Dissociative Identity Disorder in Psycho (Alfred Hitchcock, 1960), Sybil (Daniel Petrie, 1976), and Primal Fear (Gregory Hoblit, 1996).The aim of this thesis is to explain how Dissociative Identity Disorder is depicted in Psycho, Sybil, and Primal Fear and to show how the illness is used as a way to survive. In this thesis some films will be examined according to this argument. Movies of Alfred Hitchcock?s Psycho (1960), Daniel Petrie?s Sybil (1976), and Gregory Hoblit?s Primal Fear (1996) use the illness of Dissociative Identity Disorder by showing the emergence of two or more identities in the same person. These movies indicate this illness used by major characters in Psycho, Sybil, and Primal Fear as an instrument to survive in life. In Psycho, the main character is fond of his mother. However he kills his mother and her lover because of his Oedipus complex. Norman Bates could not stand to be a matricide, and therefore he unconsciously gets dissociative identity disorder to survive psychologically. In Sybil, the main character?s mother abused and tortured her, which causes her development of the illness. The person who has dissociative identity disorder unconsciously creates other inner identities to survive. In Primal Fear the main character of the film uses this illness consciously as an instrument by acting. If he fails he will suffer capital punishment, but he wants to survive. Each of these films presents the illness as an instrument which saves characters? lives.