Constructing realism: The doppelgaenger motif in Philip Roth's Operation Shylock
Realizmi yeniden yapılandırmak: Philip Roth'un Shylock Operasyonu adlı eserinde çiftkişililik motifi
  1. Tez No: 287951
  2. Yazar: SERDAR ALIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CARL JEFFEREY BOON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gerçekçilik ve özgünlük sorununa insanların dikkatlerini neden yönelttikleri bu tezin başlangıç noktalarından biridir. İnsanların kendi yararları doğrultusunda sorular sorarak çevrelerini şekillendirmişlerdir. Birçok romanı okuduktan sonra fark ettim ki diğer tüm olası sorunların ötesinde insan zihnini meşgul eden tek bir soru var. Ayrıca, gotik ile modern, antik ile şu anki durum,“çift”figürü(doppelganger) ile gerçekçiliğin sorular sorma ihtiyacına paralel bir uçurum var. Araştırmamın bu noktasında, doppelganger motifi gerçekçilik inşa etmek ve gerçekçiliği çevreleyen soruların beklenmedik sonuçlarını nasıl çözülmesi gerektiği gerçekçiliği anlamaya yardımcı oldu. Romanlar arasından Philip Roth Operasyon Shylock eserini seçtim ve gerçekçiliğin yeniden inşası tezimi onun üzerinde oluşturdum. Derinlemesine metni incelemeye başlamadan önce, birçok makale ve gerçekçilik ve doppelganger motif ile ilgili makale okudum. Araştırmanın teorisi bittikten sonra, metin bu teoriyi anlamak için bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Metin ve teori arasındaki ilişki aslında tek yönlü değil metnin teoriye katkıları da düşünüldüğünde çift yönlü olarak ele alındı. Bu okumalar ve araştırmalar sonucunda, bir çift kişiliğe sahip metin vasıtasıyla, bu doppelganger motifinin gerçekçilik ve gotik gerçekçilik ve modern gerçekçilik arasındaki farkın anlaşılmasında önemli bir role sahip olduğu ortaya çıktı. Sonuç olarak, Operasyon Shylock'un yeni gerçekçilik ve doppelganger motifin yeni gerçekçiliğin farklı bir yorumunun anlaşılması için kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Why people care about the problem of realism and authenticity is one of the starting points of my thesis. People have been asking questions to shape their environment according to their benefits. After reading a great deal of fictions, I realized that there is only one question underneath all other possible questions. Furthermore, from gothic to modern, from ancient to recent, there is a huge gap that is parallel to the need of constructing the questions of realism by using ?double? figure. At that point of my research, doppelganger motif became a helpful auxiliary to understand how to construct realism and solve the unforeseen consequences of the questions surrounding realism. Among the fictions I read I chose Philip Roth?s Operation Shylock to apply my thesis and to construct realism. Before I start examining the text in depth, I read many articles and extracts on realism and doppelganger motif. After finishing the theoretical background of the research, I used it as a frame to comprehend the text. This relation is not only one-sided but it is also two-sided, that means it goes from theory to text and from text to theory. As a result of these readings and studies, I found out that doppelganger, having a double personality, has a significant role in understanding realism and the differences between gothic realism and modern realism. In conclusion, I can confidently say that, at the end of this thesis, I (will) have displayed a different and remarkable approach to understand realism in the mirror of Operation Shylock.