Lise öğrencilerinin cinsel bilgi düzeyleri, cinsel eğitime ilişkin beklentileri ile anne-babaların cinsel eğitim konusundaki tutumları üzerine bir araştırma
- Tez No: 28799
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma. lise öğrencilerinin cinsel bilgi düzeyleri, cinsel eğitime ilişkin beklentileri ile-anne- babaların cinsel eğitim konusundaki tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara II Merkezinde orta sosyo-ekonomik düşeyden seçilen liselerin 1. 2. ve 3. sınıflarına devam eden öğrenciler ve anne-babaları üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 90 kız ve 90 erkek olmak üzere toplam 180 öğrenci ve ayrıca 158 anne 158 baba olmak üzere toplam 316 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmada öğrenci ve ebeveynlere ayrı ayrı soru formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde“Khi-Kare analizi”, Khi-Kare analizinin yapılmadığı durumlarda“G Önemlilik Testi”uygulanmıştır. Gençlerin cinsiyetleri ile ilk cinsel bilgileri aldıkları dönem arasındaki farkın (p0.05). ANAHTAR KELİMELER : Cinsel Bilgi Düzeyi, Cinsel Eğitim Beklentisi, Anne-Baba Tutumları
Özet (Çeviri)
This research is done for determining high school students' level of sexuel knowledge, their exceptions about education and their parents' attitude about sex. This research is applied on the students who attend to the high schools which are middle socio economic level, and on these students' families. This search is based on 90 girls, 90 boys total 180 students and apart from this, 158 mothers, 158 fathers total 316 parents. Each parent and student is applied different question forms for this search.“Khi- Square test”-if it's impossible G importance test- is used for statistical evaluation of the results. It is found out that the difference between young people's sex and the period when they learned their first sexual knowledge (p0.05). KEYWORDS : Sexual Knowledge Level, Sexual Education Exception, Parents' Attitude