Ankara'da farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin beslenme alışkanlıkları ve etkileyen faktörler üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 28800
  2. Yazar: FULYA AYTEKİN (SARPER)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Ankara ili merkezinde farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin beslenme alışkanlıkları ve etkileyen faktörleri saptamak amacı ile 360 aile üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan ailelerde ortalama birey sayısı düşük sosyoekonomik düzeyde 4.40+0.07, orta sosyo-ekonomik düzeyde 3.49±0.006 yüksek sosyo-ekonomik düzeyde ise 2.91 ±0.006'dır. Araştırma kapsamındaki deneklerin, yaşlan çoğunlukla 36-50. (% 42.22) yaş grubunda olup % 10.83'ü hiç okula gitmemiş, % 39.17'si ilkokul, % 33.05'i, orta dereceli okul, % 27.78'i yüksek okul mezunudur. Deneklerin ortalama evlilik süreleri düşük sosyo-ekonomik düzeyde 19.45±1.028, orta sosyo-ekonomik düzeyde 15.89±1.096, yüksek sosyo ekonomik düzeyde 18.28±1.116'dır. Araştırma kapsamına alınan deneklerin ortalama çocuk sayısı düşük sosyo-ekonomik düzeyde 2.4±0.007, orta sosyoekonomik düzeyde 1.56±0.006, yüksek sosyoekonomik düzeyde 1.2±0.005 olarak belirlenmiştir.Deneklerin büyük bir çoğunluğu radyo ve televizyon ve yazılı basından beslenme konusunda yapılan yayınları izlemektedirler. Denek ailelerinin; düşük sosyo-ekonomik düzeyde % 35.00'i, orta sosyo-ekonomik düzeyde % 21.67'si, yüksek sosyo-ekonomik düzeyde ise % 10.00'ü aylık gelirlerinden beslenme için belirli bir miktar para ayırmamaktadırlar. Yemeklerini masa üzerinde ayrı kaplardan yiyenlerin oranı; düşük sosyo-ekonomik düzeydeki denek ailelerinde % 35.00, orta sosyo-ekonomik düzeydekilerde% 70.83, yüksek sosyo-ekonomik düzeydekilerde ise % 98.33 olarak belirlenmiştir. Deneklerin % 74.79'unun kahvaltı, % 67.71 "inin öğle, % 91.94'ünün akşam öğünlerini atlamadıkları ve çoğunluğunun (% 75.83) öğün zamanlamanın düzenli olduğu saptanmıştır. Denek ailelerinde en çok sevilen yemek çeşitlerinin genel toplam içinde % 23.88 oranla sebze, % 23.61 oranla et yemekleri olduğu ve bu çok sevilen yiyecekleri istedikleri zaman tükettiklerini söyleyenlerin oranı % 89.17 olarak belirlenmiştir. Sabah kahvaltısında her zaman tüketilen besinlerin oranları; beyaz peynir için % 91.39, çay için % 90.56, reçel için, % 51.39, yumurta için % 71.67, bal için % 48.06 olarak belirlenmiştir. Deneklerin en kolay hazırladıkları yemekler ise makarna ve türleri (% 39.44) ile sebze yemekleri (% 14.44) olarak saptanmış olup, bu kolay hazırlanan yemeklerin %71.06 oranla sık pişirildiği de belirlenmiştir. Kışlık yiyecek hazırladığını belirten deneklerin oranı genel toplam içinde % 77.78 olarak bulunmuştur. Yüksek sosyo ekonomik düzeyde % 58.33, orta sosyo-ekonomik düzeyde % 45.83, düşük sosyo-ekonomik düzeyde % 35.00 oranındaki deneğin sebzeleri önce yıkayıp, ayıklayıp, doğradıkları ve sebze yemeklerini çoğunlukla 2 öğün için (% 49.44) hazırladıkları pirinç pilavını yağda kavurarak pişirenler % 57.50, makarnayı suda haşlayıp suyunu dökerek pişirenler % 63.33, kurubaklagilleri suda ıslatıp, haşlayıp suyunu dökerek pişirenler % 50.83, sütlü tatlıların şekerini indirmeye yakın ekleyerek pişirenler % 55.00, kızartma yapılan yağı iki kez kullananlar % 36.67 oranlarında belirlenmiştir. Deneklerin kızartma işlemini % 40.83 oranla derin tavada yaptıkları, etleri % 19.72 oranla her zaman sebze ve baklagille birlikte; patatesi ise % 22.22 oranla kızartma yaparak pişirdikleri saptanmıştır. Sebzeleri yıkamadan naylon torba içinde buzdolabında saklayan deneklerin oranı % 65.00'ı yumurtayı yıkamadan buzdolabında saklayanların oranı ise % 86.39 olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Beslenme alışkanlıkları, yiyecek hazırlama ve pişirme uygulamaları, sosyo-ekonomik düzey
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M.S. Thesis A RESEARCH ON THE NUTRITIONAL HABITS OF THE FAMILIES HAVING DIFFERENT SOCIO-ECONOMIC LEVELS AND THEIR UNDERLYING FACTORS Fulya AYTEKİN (SARPER) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Household Economics Major Science Branch Supervisor: Prof.Dr.Seniha HASİPEK 1993, Page: 91 Jury : Prof.Dr.Seniha HASİPEK Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof.Dr.Suna BAYKAN This research is carried out on 360 families in the urban center of Ankara Province to observe the different nutritional habits of the families of different Socio-Economical Levels (SEL) and on the factors that effect them. The average size of the families in the sample; of low SEL families: 4.40±0.006, and of high SEL families: 2.91 ±0.006. The largest age group segment of the subjects is 36-50 years (42.22%). Concerning the education level of the sample, 10.83% of the sample had no schooling, 39.17% are graduated from primary school, 33.05% from secondary or high school, and 27.78% from university. The average marriage duration of the subjects with regards to their SEL are as below: That of the low SEL group: 19.45±1. 028 years, of medium SEL group: 15.89±1.096 years and of high SEL group. 18.28±1.116 years. The average number of children of the families in the sample in the low SEL group: 2.4±0.006 children, in medium SEL group 1.56±0.006 and in high SEL group: 1.2±0.005. The majority of the subjects pursue the news concerning nutrition from either TV, Radio or from the press media.IV The percentage of money the subject families spend for nutrition from their monthly household income: Low SEL group: 35.00% of their income, medium SEL group 21.67% and the high SEL group 10.00%. The percentage of the families who eat their meals over the table (not from ground table) and from separate dishes in low SEL families: 35.00%, in medium SEL families: 70.83%, and high SEL families 98.33%. 74.79%, 67.71% and 91.94% of the subjects do not skip their breakfasts, lunches and dinners respectively and the majority (75.83%) have regular dining times. The mostited and preferred dish among subject families: 23.88% vegetable and 23.61% meat foods and the percentage who state to have consumed their favorite foods whenever they wish 89.17%. The percentages of the foods that are almost permanently consumed during the breakfast: White Cheese 91.38%, Tea 90.56%, Egg 71.67%, jam 51.39% and honey 48.06%. The foods that are most practically or easily prepared by the subjects are macaroni and its kinds (39.44%) and the vegetable food (14.44%). Above mentioned foods which are to be most practically prepared are stated to have been cooked quite frequently, that is as 71.06% of the total food. The percentage of the subjects who stated to have prepared winter food beforehand is 77.78% out of the total. Further details of the cooking habits are as follows: Subjects who informed to first wash, than clear of and cut the vegetable foods are 58.33% high SEL, 45.83% medium SEL, and 35.00% from low SEL 49.44% of subjects generally cook their food to be served for two meals, 57.50% cook rice food after roasting in margarine, the percentage who boil macaroni and than disposed of the boiling water is 63.33%; concerning dry-bean food the percentage who first place in water, then boifing and dispose of the boiling water is 50.83%, the percentage who add sugar to milky deserts close to the end of its cooking period is 55.00%, the percentage who used the frying oil for at least two successive times is 36.67%. 40.83% of the subject used deep frying pans, and 19.72% they cook meat with vegetable or dry beans; 22.22% of potato food is processed through frying. The percentage who preserved vegetable in the refrigerator in nylon bags without washing is 65.00% and who kept eggs in refrigerator without washing them is 86.39%. KEY WORDS: Nutritional habits, food processing and cooking practices, socio- economical level