Caught between nationalism and globalization: The nationalist and pro-global discourses of multinational professionals
Milliyetçilik ve küreselleşme arasında kalmak: Çok uluslu şirket çalışanlarının milliyetçi ve küreselleşme yanlısı söylemleri
  1. Tez No: 288011
  2. Yazar: SEVGİ IŞLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM HESAPÇI SANAKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
1980 sonrası Türkiye'de finansal ticaretin deregüle edilmesi ve serbest piyasa mentalitesinin empoze edilmesini içeren neoliberal politikalar, yabancı yatırımın ve çok uluslu şirketlerin sayısının artmasına yol açarak küresel dünyaya entegre olan yeni zengin bir sınıfın ortaya çıkmasına uygun zemini oluşturmuştur.Öte yandan Batı karşıtlığı, anti-emperyalizm ve devlet merkezli milliyetçilik gibi uygun politik etiketlere sahip milliyetçi söylemler, bu süreçte yeni oluşan küresel trendlere karşı bölgesel ve sosyal açıdan güçlü bir direnç oluşturmuştur. Bu anlamda, çok uluslu şirket çalışanları, küresel trendlere yakın olmaları ve ulusun üyeleri olarak milliyetçi söylemden bağımsız olmamaları sebebiyle `küreselleşme ve milliyetçilik arasında sıkışmış' olarak tanımlanabilir. Mikro düzeyde milliyetçilik ve küreselleşme arasındaki ilişkiyi anlamak amacıyla bu tez çalışmasında çok uluslu şirket çalışanlarının küreselleşme yanlısı ve milliyetçi söylemler karşısında oluşturdukları öznellikleri araştırılmıştır. Bu soruya verilen yanıt çerçevesinde araştırmanın ikinci katmanını oluşturan küreselleşme sürecinde milliyetçi söylemin güç kaybedip kaybetmediği, kaybettiyse hangi alanlarda kaybettiği de sorgulanmıştır.Derinlemesine görüşme metoduyla kantitatif metodu birlikte kullanan bu araştırma, Türk çok uluslu şirket çalışanlarının küreselleşme ve milliyetçilik anlatıları üzerinden küresel ve yerel ikilem çerçevesinde günlük iş yaşantısı tercihlerinden ulusal kimlik boyutlarına kadar pek çok konuyu kapsamıştır.Bu araştırma, milliyetçiliği bir politik doktrin olmanın ötesinde bir düşünme ve dünyayı yorumlama biçimi olarak ele almış ve araştırmanın özneleri çerçevesinde milliyetçi söylemin hem ulusal hem de küresel sorunları yorumlarken çok egemen olduğunu tartışmıştır. Öte yandan milliyetçi söylemin `milli çıkar' ya da `ulusal bütünlük' gibi hayali kavramlarda olmasa bile somut ve deneyimlenen olgulara dayanan `bireysel' ve ekonomik tercihler konusunda güç kaybettiği tartışılmıştır. Bu çalışma, Türk toplumunun seçkin üyelerinin milliyetçi söyleminin sekülerleşmeden güçlü bir şekilde etkilendiğini savunarak literatüre katkı sunmaktadır. Milliyetçi söylemin dozu her konuda farklılık gösterirken, araştırmanın özneleri çerçevesinde sekülerizm dünyayı yorumlamada değişmeyen bir politik ve sosyal anahtar rolünü üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In post 1980s Turkey, the introduction of neoliberal policies of unregulated financial transactions and the imposition of a free market mentality increased foreign direct investment and number of multinational corporations which thereby contributed to the formation of a newly rich class whose members are affiliated with the globalized world.On the other hand, the nationalist discourses under the convenient political label of anti-westernism, anti-imperialism and state-centered nationalism constitute the backbone of the resistance to the introduction of so-called global trends in regional and social terms. In this sense, the multinational professionals can be thought as `caught between globalization and nationalism? since on the one hand, they are prone to globalizing trends and on the other hand, as being members of the nation, they are not independent from nationalist discourses. The subjectivity construction of multinational professionals with respect to pro-global and nationalistic discourses was questioned during this thesis study in order to understand the relationship between nationalism and globalization in micro level. By answering this question, the secondary layer of the research which questions whether nationalistic discourse loose power in the globalized age and if this is the case, in which aspects it is loosing power is discussed.By using the method of in-depth interviewing and quantitative research technique at the same time, this study examines the narratives of Turkish multinational professionals on globalization and nationalism with covering several issues from everyday work life preferences regarding to global versus local dilemma to dimensions of national identity.This study argues that nationalistic discourse is very dominant to evaluate both national and global issues with respect to subjects of the study since nationalism is not just a political doctrine but a way of thinking and intrepeting the world. On the other hand, nationalistic discourse is found to loose power while evaluating `personal? and economic choices which are based on concrete and experienced facts not on imagined concepts like `national interest? or `national integrity? since nation itself is an imagined notion. This study contributes to the literature by arguing that the nationalistic discourse of elite members of Turkish society is strongly effected by secularism. While the degree of nationalistic discourses differ for each issue, secularism constitute the unchangeable political and social key to interpret the world.