Bir zorunluluk alanı olarak içerisi ve dışarısı '28 şubat ve başörtülü kadınlar: Bir zihinsel ve ruhsal dönüşümün anlatıl(a)mamış hikayesi'
Inside and outside as an obligation area 'february 28th and women with headscarf: unexplain(able)ed story of a mental and psychological transformation'
- Tez No: 288013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, bu zamana kadar birçok araştırmacının ilgi ve araştırma ?nesne?si olan başörtülü kadını ?içerden? biri olarak anlatma çabası vardır. Bu içerden bakış, kendisi de hayatının nerdeyse her döneminde bu yasağı bir şekilde deneyimleyen yazarın, kendi içsel çatışmalarından yola çıkarak, diğer kadınları anlama isteğiyle bağlantılıdır. Çıkış noktası olarak da 28 Şubat post-modern darbesi sonrası yaşanılan kırılmalar ve özellikle başörtülü kadını etkileyen bu darbenin sonrasında yaşanılanlar anlatılmaya çalışılacaktır. Bunu yaparken şu ana kadar dokunulmamış bir konuya, yani başörtüsü yasağının psikolojik etkilerine bakarak yol alınacaktır. Başörtüsü yasağının bu kadınlar üzerindeki yıkıcı etkisini ve beraberinde getirdiği ruhsal ve zihinsel dönüşümü, yapılan odak grup çalışmaları ve derinlemesine mülakatlar eşliğinde sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın iddiası başörtüsü yasağının ciddi boyutlarda psikolojik sorunlara ve tahribatlara neden olduğunu göstermektir. Ama bunu yaparken asla bir tanı konulmayacak; ancak travma, depresyon vs. gibi bozuklukların kriterlerinden yararlanılacaktır. Bu kriterler eşliğinde bir durum tespiti yapılıp tez. sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, there is labour to explain the woman with headscarves that has been the ?object? of various researchers? interest and study as an ?insider?. This glance from inside is related with the will of understanding the other women, considering inner conflict of the author that has also experienced this ban somehow in almost every period of her life. It is tried to explain the refractions and experiences after the post-modern coup d?etat of 28th February being taken as a starting point in this study, that were especially affected the woman wearing headscarf. Whilst achieving this, it is gotten far by addressing an untouched issue, namely psychological effects of headscarf ban. It is aimed to present destructive effect of headscarf ban over these women and mental and intellectual transformations that are come along with this ban, accompanied with focus group studies and in-depth interviews being achieved. The main argument of this study is to reveal that the headscarf ban has caused to serious psychological problems and destructions. However, as achieving this, a diagnosis will never be identified, nevertheless the criteria as trauma, depression etc. will be utilized. The study will be resulted by an assessment in company with these criteria.