Explaining the change in Turkey's ıdentity question in the European Union accession process: levels of analysis approach
Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne giriş sürecinde değişen kimliğini anlatmak: Düzey analizi yaklaşımı
  1. Tez No: 288029
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne giriş sürecinde kimliğinde ve bu kimliği yansıtmasında meydana gelen değişim üç başlıkta incelenmiştir: Birey düzeyi, devlet düzeyi ve sistem düzeyi. Birinci düzeyde liderlerden kaynaklanan durum, söylem analizi ile incelenmiştir. İkinci düzeyde devletin politik kültüründen bahsedilmiş, üç kurum (Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) incelenerek AB ilişkilerindeki değişimin devlet düzeyindeki yansımaları gösterilmiştir. Üçüncü düzeyde ise sistemden kaynaklanan değişikliklerin Türkiye?nin kimliksel açıdan farklı bir tutum izlemesine yol açtığı belirtilmiş, bölgesel analizler yapılarak Türkiye?nin yumuşak gücüne atıfta bulunulmuştur. Sonuç olarak Türkiye?nin kimliğindeki değişimin tek boyutlu analizlerle tam olarak anlaşılmayacağına değinilmiş, ileriye yönelik tahminlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Identity of Turkey has become one of the most discussed issues in academia, in internal affairs and in world politics especially in the last decade. Turkey?s accession to European Union has been debated mostly via the identity of Turkey, alongside with the economic or legal terms. In the EU accession period, Turkey?s stance with regard to its identity discourse has changed. In the previous decades, Turkey has been trying to prove how European she is. Today, there exists a different discourse which underlines the differences of Turkey and Europe; rather than stressing commonalities. This study tries to explain the reasons of the change of Turkey?s stance in the post-Helsinki period with regard to its identity position towards European Union. In doing so, Kenneth Waltz?s ?Levels of Analysis? approach is used as a model. The reasons of the change are explained in three levels. In individual level, the effect of AKP government is dealt, with specific emphasis on the discourses of Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan andivMinistry of Foreign Affairs Ahmet Davutoğlu. In state level, the reasons which are stemmed from the very identity of state is put forward. Lastly, the systemic level explores the changes of the system and its reflections on the Turkish identity projection. Turkey?s increasing soft power emerges as a significant factor within systemic analysis. It is acquired is that one dimensional explanations are not adequate to obtain a full understanding of Turkey?s position towards EU.