Firm value, cost of equity and application in some Turkish companies
Firma değeri, özsermaye maliyeti ve bazı Türk şirketlerinde uygulamaları
- Tez No: 288034
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Değerleme, gerek akademisyenler gerek kurumsal profesyoneller tarafından uzun yıllardır tartışılan oldukça karmaşık bir kavramdır. Bir şirketi değerleyebilmek için kullanılan çeşitli yöntemler mevcuttur : iskontolanmış nakit akımları, fiyat-kazanç oranı, piyasa-defter değeri oranı, vb).Değerleme konusunun en hassas noktası ?özkaynak maliyeti? kavramıdır. Bu konuda yazılmış ünlü teoriler arasında Gordon Modeli, ve Modigliani-Miller modelleri gösterilebilir.Bu çalışma, şirket değerlemesinde kullanılan özkaynak maliyetinin, İ.M.K.B. `ye kote olan bazı şirketler için Gordon Modeli'ne göre tahmin edilmesi ve tahmin edilen maliyetin gerçekleşen maliyet ile karşılaştırmasını yapmaktadır. Tahmin edilen özkaynak maliyeti ile gerçekleşen özkaynak maliyeti belirgin oranda sapmalar göstermektedir. Bu sapmalar da kullanılan özkaynak maliyeti tahminleme modellerinin, içinde bulunulan piyasa koşullarında gerçekçi sonuçlar üretmeyebileceğini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Valuation is a sophisticated topic which has been discussed for years either by academic people and by professionals. There are several technics used in order to be able to determine the value of any company : Discounted cash flows, price to earnings ratio, market-to-book value ratio, etc). The essential point in valuation concept is the term ?cost of equity?. There are famous theorems such as Gordon Model and Modigliani-Miller discussing about this concept and about its effects on the firm value.This study aims to forecast the cost of equity, which is used for valuation, of a few certain Turkish firms listed on IMKB, according to Gordon Model and to compare the forecasted costs with the realized ones. Consequently, there are evident deviations between the forecasted costs and the realized ones which implicitly explains that the the model may not always perform realistic outcomes in the surrounding market conditions.