An investigation of long-run relationship between gold and US dollar
Altın ve Amerikan doları arasındaki uzun vadeli ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 288033
  2. Yazar: AHMET KUTALMIŞ TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN KURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uzun yıllar parasal sistemin temelini oluşturan altın, uluslararası ticarette ve finansal işlemlerde değişim aracı olarak kullanılmıştır. Her ne kadar altın, Bretton Woods'un yıkılması ile finansal sistemdeki tahtını dolara bıraktıysa da, halen ulusal devletlerin merkez bankası rezervlerinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüzdeki altın piyasaları, ABD Doları ile altın arasındaki sabit bağın sona ermesi ve altının parasal sistem içindeki rolünün azalması ile gelişmeye başlamıştır. Uluslararası altın ticaretinin serbestleşmesi ile ortaya çıkan spot altın piyasasını, sonraki yıllarda kurulan vadeli ve ödünç altın piyasaları izlemiştir. Altının finansal sistemdeki rolünü tarihi olarak inceleyen, altın talebini ve arzını etkileyen faktörlere değinen, dünyada ve Türkiye'de altın piyasasının oluşumunu araştıran bu çalışmada, altın fiyatlarının ABD Dolarından etkilenip etkilenmediği, ekonometrik bir model ile araştırılmıştır. Ampirik çalışma Ocak 2000-Mayıs 2010 tarihlerini kapsamakta olup, veriler günlük bazdadır. Altın fiyatları ile Euro/ABD Doları (EUR/USD) paritesi arasındaki ilişki, En Küçük Kareler yöntemi ile test edilmiş ve regresyonun sonucunda altın fiyatları ile EUR/USD paritesinin aynı yönde hareket ettiği tespit edilmiştir. Literatürde altın fiyatları ile ilgili pek çok çalışma bulunmakla birlikte, günümüze uzanan çalışmalara pek sık rastlanamamış olup, çalışmada incelenen dönem, küresel krizin yaşandığı, altın fiyatlarının rekor yükselişler kaydettiği bir dönemi kapsaması açısından önemlidir
Özet (Çeviri)
Gold has been the primary basis of the monetary system and medium of exchange in international trade and financial transactions. Following the collapse of Bretton Woods, gold had left its throne to U.S. dollar, though it is still the irrevocable asset and financial instrument for the central banks of the national states. The end of the steady relationship between gold and US dollar, led the decrease of gold?s role in the monetary system. As a result of this gold markets have developed. By the liberalization of international gold trade, the gold future and gold lending markets followed through the emerging spot gold markets. In this study, we investigated the role of gold in financial system through a historical view, the demand and supply of gold and the development of the gold market both in the World and Turkey. Accordingly, an econometric model is constructed to test whether gold is affected by the U.S. Dollar or not. The empirical study is formed by using daily data which is between January 2000 and May 2010. The relationship between gold and U.S. dollar is tested through the Ordinary Least Square (OLS) Method and by the result of the regression it is determined that the gold and EUR/USD parity move in same direction. Although there are many studies in the literature concerning the gold prices, studies containing present times are rarely found, the period investigated in this study is important in terms of including the times of global crisis and the record increases set by gold prices.