Performance and creativity in new social movements
Yeni toplumsal hareketlerde performans ve yaratıcılık
- Tez No: 288037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, yeni toplumsal hareketlerde performans ve yaratıcılığın kullanımını incelemektedir. Yeni toplumsal hareketler hiyerarşinin ve bürokrasinin olmadığı, kimlik meseleleri üzerine odaklanan organizasyonlardır. Özellikle 1960'lardan sonra yeni toplumsal hareketler üzerine derin bir ilgi söz konusu olmuştur. Gündelik yaşam taktikleri ve performansın kullanımı sonucunda yeni toplumsal hareketler yeni protesto biçimleri yaratmıştır. Derinlemesine mülakat metodunu kullanarak, Türkiye'de aktif olan üç toplumsal hareket incelenmiştir. Bu üç hareketin protestolarından yola çıkılarak gündelik yaşam tekrar oluşturulmaktadır. Mizahın kullanımı, gündelik yaşam taktikleri, sanat, yaratıcılık, performans, ironi, dil oyunları, Türkiye'deki yeni toplumsal hareketlerin protestolarında en sık rastlanan unsurlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the use of performance and creativity in new social movements. New social movements are anti-hierarchical, non-bureaucratic organizations, which focus on identity issues. Especially after the 1960?s there has been a deep interest on new social movements. Through the use of everyday life tactics and performance, new social movements have developed new forms of protest. By using the in-depth interview methodology, three social movements active in Turkey are analyzed. Through the protests of these three movements, everyday life is re-constituted. Use of humor, everyday life tactics, art, creativity, performance, irony, play of language are commonly observed in the protests of the new social movements in Turkey.