1940'lı yıllarda yayımlanan ırkçı turancı dergilerin incelenmesi (Bozkurt, Gök-Börü,Ergenekon, Orhun)
The study of nationalist periodicals published in 1940's
  1. Tez No: 288038
  2. Yazar: CANAN ÇILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
1940'lı yıllarda yayımlanan Türkçü dergilerdeki milliyetçiliği tartışan bu çalışmanın amacı Türk milliyetçiliğinin evrimini göstermektir. Milliyetçiliğin gelişimini anlamak için Osmanlı imparatorluğunda ortaya çıkışından Cumhuriyet dönemini ve sonrasını da içine alan dönemi inceledik.Cevaplandırılması gereken önemli sorular vardı; öncelikle Kemalizm zaman zaman ırkçılığa varan yazılar yazan ve eylemlere girişen Türkçü grupları nasıl ve ne kadar etkilemişti?Kemalist ideologların savunduğu fikirler cesaret verici olmuşmuydu? Ayrıca İkinci dünya savaşı sırasında dergilerinin sayılarında artış yaşanan Türkçü grup Almanya'dan ve Nazizm'den nasıl etkilenmişti? Bu soruların yanıtını vermeye çalıştık,incelediğimiz dört dergideki konular yaymlanma sırasına göre belli başlıklar altında incelendiler, bunlar: Milliyetçilik,Köycülük,Gençlik,Kadın ve Dil gibi konulardı.
Özet (Çeviri)
The project concerning Türkish nationalism in the 1940's through nationalist periodicals' aim was to indicate the evolution of Türkish nationalism.To understand the nationalism we represent how it emerges and sahapes until and after the foundation of Türkish republic.There are some primary questions to be answered;how Kemalism attributed to the nationalist and racist groups? How are the ideologists of Kemalism affect them?and how these groups take an inspiration from the Nazi germany?during the second world war Türkish nationalists enhanced their number of periodicals and their tone become more agressive,the issues gatehered into different categories each topic was evaluated under a specific category;such as Language,racism,woman,youth and nationalism.