The evolution of developmental policy perspective within the United Nations in the 2000s
Kalkınma politikaları perspektifinin 2000'lerde Birleşmiş Milletler içerisindeki gelişimi
- Tez No: 288039
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AHMET TONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, bağlı kuruluşları özelinde Birleşmiş Milletler'in kalkınma politikaları perspektifinin değişiminin incelenmesini amaç edinmiştir. 2000'li yılları kapsayan bu inceleme, beş ana tema çerçevesinde yapılmıştır. Bu temalar; (I) uluslararası ticaret örüntüsü ve ticaret politikaları, (II) büyüme ve yapısal gelişme, (III) meta fiyatları ve ticaret hadleri, (IV) doğrudan yabancı yatırımlar ve (V) uluslararası ekonomide makroekonomik eşgüdüm araç ve politikaları olarak belirlenmiştir. Bu temalar kapsamında oluşturulan politika perspektiflerinin, ne tür iktisadi şartlar altında belirdiği ve nasıl bir iktisadi yaklaşımın ürünü olarak değiştiğinin irdelenmesi de çalışmanın kapsamındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the evolution of the policy perspectives within the United Nations, with respect to its affiliated entities. The study, which comprises the 2000s, is conducted around five themes. Those themes are; (I) international trading patterns and policies, (II) growth and structural change, (III) commodity prices and terms of trade, (IV) foreign direct investments and (V) macroeconomic coordination tools and policies in the global economy. The policy perspectives, shaped around those themes, have been also examined with respect to the economic conditions they emerged and the economic approaches that influenced their evolution.