The dynamics in Israel-Palestinian conflict: From the first to the second Intifada
İsrail-Filistin çatışmasındaki dinamikler: Birinci İntifada'dan ikinci İntifada'ya
- Tez No: 288077
 - Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SOLİ ÖZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
İsrail - Filistin sorunu, bilinen diğer adıyla İsrail ? Arap çatışması, uzun yıllardır süre gelen bir çekişmenin eseri olan, çözümsüz kalmış bir konudur. Bu sorun, Orta Doğu politikalarının ve siyasi aktörlerinin içerisinde bulunduğu çekişmenin de temelini oluşturur. Uzun yıllar boyunca Orta Doğu bölgesi, farklı güçlerin elinde bulunmuştur ve bu güçlerin varlığı, bölgede bir otoritenin varlığından ziyade, otorite eksikliği ile birlikte, çözümü olmayan sorunları da beraberinde getirmiştir. Öncelikle İngiltere, daha sonar Amerika ve son olarak da Soğuk Savaşın varlığı ile ortaya çıkan Amerika ? Sovyetler Birliği çekişmesi bölgedeki çözümsüz yapıyı körüklemiştir. Bu çözümsüzlüğün içerisinde, İsrail'in politik ve askeri etkinliğine direnen Filistin halkının bir sembolü olarak görülen ?İntifada? olgusu, konuya farklı bir boyut katmaktadır. İsrail tarafının var olan etkinliği her ne kadar sınırsız olsa da, İntifada meselesi Filistin'in kendi haklarını savunması, varlığını sürdürebilmek adına kendini dünya kamuoyuna gösterebilmesi ve de olayın, zaman içerisinde insanlık boyutlarını da aşan noktalarını insanların gözü önüne serebilmesi açısından ciddi bir önem taşımaktadır. İntifada'yı sadece bir kesime ya da dünyada yaygın görüş olarak benimsenen bir ?terör örgütüne? mal etmek, onunla özdeşleştirmek ve de bir kesimi bunun için suçlamak yanlış olacaktır. İntifada, nasıl İsrail'in, konu ile ilgili askeri boyutlarda kendini savunma hakkını kullanırken elinde bulundurduğu yollar ve haklar varsa, o da, Filistin halkının elinde bulunan imkânlarla sürdürdüğü bir süreçtir.Tüm bu tarihsel sorunlu sürecinde arasına sıkışan İsrail ? Filistin sorunu da, genel olarak bu çekişmelerin izlerini taşır ve bugün hala varlığını sürdürmektedir. Bu tartışma ile 20. y.y.'ın ortalarından bu yana her geçen gün tırmanan bölgesel gerginlik, Orta Doğu'nun bugünkü durumuna gelmesine neden olmuştur. Geçmişten gelen çekişmeler, bugün, İsrail ? Arap sorununda vücut bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Israeli ? Palestinian conflict, also known as the Israeli ? Arab conflict, is the basis of debate within the Middle East. Throughout the ages, major powers have tried to take control of the Middle East, which eventually lead to conflict between nation states. Control in the region has passed from one dominant power to the next over the course of time. Each transitional period left a power vacuum in its wake that was filled by the next dominant power. First the British took control of the region. Afterwards U.S. policies shifted its focus on the Middle East. The Cold War clash between the U.S. and Soviet Union had increased the importance of the region. However there was no peace, at this point the Intifada began to materialize and was an important factor for the Palestinians to make their voice heard and influence world public opinion, The Intifada is not only a process which includes political and military facets, additionally it is concerned with the social and humanitarian dimensions of the Palestinian plight, to show the realities of the Israeli ? Palestinian conflict which were left behind in the background. On the other hand, the Intifada is a symbol of the Palestinian resistance and rebellion to their situation in the region. The Intifada had directed the process of the Israeli ? Palestinian conflict since the time it began which was towards the end of the 1980s. In 2000, the situation had not changed and the efficiency of the Intifada had rarely increased. The Intifada is the centerpiece of the Israeli ? Palestinian conflict and it is the most important instrument on the Palestinian side and it will never belong to a specific terrorist group. So, the Intifada is an important, valuable, and multidimensional issue which will be seen in the next lines of this research.Between this historical period, Israel?s foundation and the Arab opposition to its presence, emerged a different type of conflict and is the basis of the Israeli ? Palestinian conflict. The problems in the Middle East had reached a different and long term clash environment at truth. The footprints of this historical conflict, affect the Israel ? Palestine conflict today.