Foreign investments in the banking sector and bilateral state relations: The Greek-Turkish case
Banka sektöründe yabancı yatırımlar ve ikili devlet ilişkileri: Yunan-Türk örneği
- Tez No: 288076
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KATIRCIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HARRY TZİMİTRAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Banking, Economics, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küreselleşme çağında ülkeler arası işbirliği dış politikanın değişik bir aracı olarak ortaya çıkmıştır. Ekonomik alandaki işbirliğinin ülkeler arası ikili ilişkileri geliştirdiği ve siyasi alanda işbirliğini güçlendirdiği öne sürülmektedir. Bu çalışma bu argümanı temel alarak Yunanistan ve Türkiye'nin banka sektöründeki karşılıklı yatırımlarını incelemektedir. Finans sektöründeki işbirliğinde büyük bir ilerleme kaydedilmesine rağmen bunun günümüze kadar iki ülkenin dış politikasını yönlendirmede gerçek bir etki yaratmadığı ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
In the age of globalization, economic cooperation between countries emerged as an alternative tool of foreign policy. It is argued that cooperation in economic field helps to improve bilateral relations between states and enhance cooperation in the political field. This study examines the bilateral relations of Greece and Turkey on the basis of this argument, focusing on investments in the banking sector. Even though outstanding progress has been made regarding the cooperation in the financial sector, the study argues that the latter had no real effect until now on the decision making of both states? foreign policy.