On refinements of approval voting
Onaylı seçimin rafineleştirilmesi üzerine
  1. Tez No: 288085
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. REMZİ SANVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Onaylı seçim oy kullananların istediği sayıda adaya oy vermesine izin verilen bir toplulukta en fazla oy alan adayın galip geldiği seçim prosedürüdür. Bu çalışmada Onaylı seçim, bu prosedür tarafından verilen tercih profiline göre yapılan olası kabul edilebilir ve samimi oylamalarda kazanabilecek adayları seçen küme değerli sosyal seçim kuralı olarak ele alınmıştır. Onaylı seçimin minimal rafineleştirmesini bulmak için Maskin monoton rafineleştirmeleri üzerine ?çalıştık, ve kullanılan oyların sayısına bağlı olan bir küme değerli sosyal seçim kuralı oluşturarak; bu rafineleştirmenin özelliklerini inceledik.
Özet (Çeviri)
Approval voting is the voting procedure that selects the candidates who get the most votes in a society where voters are allowed to approve of as many candidates as they wish. In this study, we focus on approval voting as a social choice correspondence which selects the alternatives that at given preference profile there exists admissible and sincere approval profile such that the voting procedure selects. We study Maskin monotonic refinements of approval voting in order to find its minimal refinement. We construct a social choice correspondence based on the number of approvals; and we show the properties of this refinement.