Kemeny consistency of social welfare functions
Kemeny tutarlılığı açısından sosyal refah fonksiyonları
- Tez No: 288084
- Danışmanlar: PROF. JEAN ANDRE AUGUSTİNE LAİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmamızda sosyal refah fonksiyonlarıyla ilgili bir koşul, Kemeny istikrarı diye adlandırdığımız bir koşul tanıtıyoruz. Bu koşul, temel olarak Kemeny uzaklığını baz alır ve bizim yüksek tercihler dediğimiz tercih şekliyle alakalıdır. Sosyal refah kurallarının istikrarlarına yönelik bir özellik olan bu uygunluğu sağlayan kuralların hangileri olduğu, sağlamayanların hangileri olduğu araştırılmıştır. Farklı yöntemlerle bu koşulu tanımladık ve inceledik. Sonuç olarak, skorlama kurallarının hiç birinin bu kosulu sağlayamadığı tesbit edilmiştir. Öte yandan condorcet tipi kuralların bu koşulu sağlayan bazı kuralları içerebileceği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte genel olarak bu koşulu sağlayan kurallara ilişkin özellikler araştırılmıştır ve bu hususta bir esleştirme yolunda bulgular elde edilmiştir. Bu bağlamda, bir güçlü tarafsızlık koşulunun Kemeny istikrarı koşulu için yeterli bir koşul olduğu gösterilmiştir. Bütün bunlarla ilgili olarak literatürde var olan çalışmalarla ilgili bilgiler derlenmiş ve takdim edilmistir.
Özet (Çeviri)
We introduce a consistency condition for social welfare functions; called Kemeny stability. This notion rests uponthe Kemeny distance for rankings and a preference scheme, hyper-preferences as we call. It?s been studied what rulessatisfy this stability condition and which rules don?t. We considered different ways of proposing this condition. As aresult of our research, it?s been shown that no scoring rule satis ? es the condition of Kemeny stability. On the otherhand, we found out that there exists Condorcet type social welfare functions which satisfy our condition. On the otherhand, general characteristics of the rules satisfying the condition also has been studied and some results are achieved.In this context, a strong neutrality condition is shown to be suf ? cient. A literature search related to all these aspectsalso accomplished and presented in this work.