Linkage between Turkish treasury spot market and treasury futures market
Türkiye hazine spot piyasası ve vadeli piyasası arasındaki bağlantı
  1. Tez No: 288102
  2. Yazar: HÜLYA YAZAN
  3. Danışmanlar: UZMAN OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faize dayalı vadeli işlem kontratlarının neden önemli derecede işlem görmediğini açıklamak ve analiz etmektir. Bu sebeple çalışmanın birinci bölümünde etkin tahvil ve bono piyasa unsurlarını ortaya koyarak, İMKB Tahvil ve Bono Piyasası'nın etkinliği incelenmiştir. İkinci bölümde ise İMKB Tahvil ve Bono Piyasası'nın etkinliği bir zımni forward eğri oluşturularak analiz edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde de daha etkin bir İMKB Tahvil ve Bono Piyasa olabilmesi ve vadeli faiz kontratlarının daha çok işlem görebilmesi için bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain and analyze why futures contracts in Turkey based on interest are not considerably traded. On this regard, efficiency of Istanbul Stock Exchange (ISE) Treasury Bonds and Bills Market was examined by discussing efficient bond and bill market elements in the first part of the study. In the second part, efficiency of ISE Treasury Bonds and Bills Market was analyzed by forming an implicit forward curve. In the third and final part, a number of suggestions were put forward to ensure a more efficient ISE Treasury Bonds and Bills Market and an increase in trading volume of futures contracts.