Transnational advocacy or local advocacy? Advocacy methods used to tackle human rights violations in Turkey
Uluslararası savunuculuk veya yerel savunuculuk? Türkiye?deki insan hakları ihlalleri ile mücadelede kullanılan savunuculuk yöntemleri
- Tez No: 288103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÖZKIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüz küresel dünyasında insan hakları ihlallerini sona erdirmek ve onurlu bir yaşam için mücadeleyi başka bir seviyeye taşımak için yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Dünyada insanlar kendilerinden uzakta ve bilmedikleri güçlü aktörlerin kararlarıyla etkilenmektedirler. Artan sayıda sivil toplum örgütleri doğrudan gelişme ve hizmet vermenin ötesine geçerek toplumlarındaki, ülkelerindeki ve küresel düzeydeki adaletsizliklerle mücadele etmek için savunuculuk üzerine yoğunlaşmaktadır. Benzer bir şekilde, gerek Türkiye'de çalışan sivil toplum örgütlerinin talepleri, gerekse mevcut siyasi konjonktür hak temelli örgütler için savunuculuk alanında çalışmayı zorunlu kılmıştır. Böylece ulusal düzeyde karar verme ve politika yapma süreçlerinde ciddi bir avantaj elde etmişlerdir.Bugün, her zamandan çok savunuculuk dünyanın her tarafına yayılmıştır. Ama cevaplanması gereken bazı sorular vardır: Savunuculuk nedir? Hak temelli savunuculuk nedir? Savunuculuk nasıl sivil toplum ile ilişkilendirilir? Bu çalışma bugünün küresel dünyasında savunuculuğu ve farklı çeşitlerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Küresel insan haklarının durumu çerçevesinde Türkiye'de insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin yürüttüğü uluslararası ve yerel savunuculuk yöntemlerine odaklanmaktadır. Çalışma, yerel ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin ancak birlikte çalışırlarsa Türkiye'deki insan hakları durumuna önemli bir etki edeceğini savunmaktadır. İnsan hakları üzerine gerçek etkinin uluslararası ve yerel savunuculuk yöntemleri ile gerçekleşeceği, sadece yerel veya sadece uluslararası savunuculuk yöntemlerinin tek başına etkili olamayacağı tartışılmaktadır. Bu yüzden, sivil toplumun karar verme sürecine katılımı yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde uluslararası ve yerel savunuculuk yöntemleri ile olmalıdır.Türkiye'deki uluslararası ve yerel savunuculuk yöntemlerini tartışmak için bu çalışmada günümüzde Türkiye'de aktif olarak çalışan iki göze çarpan insan hakları örgütü, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve İnsan Hakları Derneği, vaka olarak incelenmiştir. İki insan hakları örgütünün incelemesi, tüzükleri, katılım ve kurumsallaşma düzeyleri, örgütsel yapıları ve örgüt içi demokrasi, diğer sivil toplum ve yerel yetkililerle ilişkileri ve kullandıkları savunuculuk yöntemleri açısından yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are new tactics in today?s globalized world in order to shift the struggle to end human rights violations and a life with dignity to a different level. Around the world people are influenced by the decisions of unknown and powerful actors in faraway places. Increasing numbers of nongovernmental organizations tend to overreach direct development and service work and engage in advocacy to face the injustice in their communities, in their countries, and on a global level. Similarly, the need for expertise and the political conjuncture of Turkey obliged nongovernmental organizations working in Turkey to carry out advocacy work, so that they gain leverage in decision and policy making processes at the national level.Today more than ever, advocacy reverberates around the world. But questions abound: What is advocacy? What is rights-based advocacy? How is it connected to civil society? This paper intends to define advocacy and its various forms in today?s globalized world. It will focus on the transnational and local advocacy work carried out by nongovernmental organizations in Turkey in the field of human rights in the context of global human rights situation. I argue that the domestic and international nongovernmental organizations can have a significant impact on the state of human rights in Turkey if they work jointly. The true impact on human rights comes with both transnational and domestic advocacy work, not solely one or the other. Therefore, it is crucial for civil society to participate in decision making processes at each level ? local, national and international ? through both transnational and local advocacy networks.In order to discuss the transnational and domestic advocacy works in Turkey, two prominent human rights organizations that still work actively today, namely Amnesty International Turkey (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi) and Human Rights Association (İnsan Hakları Derneği) are chosen as case studies. The analysis of both organizations will be in terms of their statutes, levels of participation and institutionalization, organizational structures and democracy within the organizations, relations with other NGOs and public authorities and the advocacy methods they employ.