Ömer Kavur sinemasında birey-toplum ilişkileri bağlamında yabancılaşmanın temsili
Representation of alienation in Ömer Kavur's cinema in the context of individual-society relationship
- Tez No: 288131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türk sinemasının auteur(yaratıcı yönetmen) yönetmenlerinden olan Ömer Kavur, çektiği filmlerde kendine has sinemasal bir dünya oluşturmuştur. Filmlerinde derinliği yaratan kavramlardan biri olan yabancılaşma, sinemasının her döneminde bireylerin deneyimlediği bir olgu olarak karşımıza çıkar. Yabancılaşma, sanayileşme sonrası modernleşen dünyada bireylerin boğuşmak zorunda kaldıkları önemli bir sorundur. Yönetmenin on iki filminin incelendiği bu tez çalışması, yabancılaşma kavramının birey-toplum ilişkileri bağlamında Kavur sinemasında ortaya çıkış biçimlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Ömer Kavur, one of the auteurs of Turkish cinema, created a unique, specific and cinematographic world in his films. We confort alienation, which is one of the concepts creating perspective, as a phenomenon that individuals experince in all his films. Alienation is a great problem which individuals have to deal with in the modern world especially after the period of industrialization. This thesis study in which the director?s twelwe films have been analyzed investigates how the concept of alienation arose out of the relationships between individuals and society.